Nepříjemné nadýmání můžete vyřešit prostou úpravou jídelníčku

Fotografie: Freepik

Nejrůznější potíže se zažíváním trápí velké množství lidí. Mezi nejčastější problémy patří zejména zácpa, pálení žáhy a také nadýmání. Pokud jde o nadýmání, jeho příčiny mohou být různé, ale většinou úzce souvisejí s našimi stravovacími návyky. Dnes vám přinášíme pro inspiraci několik potravin, u kterých byly prokázány pozitivní účinky v souvislosti s nadýmáním a zácpou, neboť obsahují velké množství přírodní vlákniny a dalších příznivě působících látek.

Ovesné vločky

Ovesné vločky jsou velmi bohatým zdrojem vlákniny, výrazně napomáhají zdravému trávení a zároveň zvyšují pocit sytosti. Kromě toho je oves skvělým zdrojem antioxidantů, omega-3 mastných kyselin, draslíku a folátů.

Pokud tedy ovesné vločky, ať již v podobě kaše či cereálií, učiníte součástí své snídaně, nadýmaní se brzy zbavíte. Nejvhodnější je kombinace ovesných vloček s bobulovitým ovocem, jako jsou jahody, maliny, borůvky a brusinky, které také obsahují velké množství zdraví prospěšných látek a pozitivně působí na trávení.

Jogurt a kefír

Je všeobecně známo, že fermentované mléčné produkty, tedy jogurty a kefíry, jsou bohaté na probiotické kultury, které blahodárně působí na naše střeva a zažívání. Mléčný tuk z fermentovaných výrobků vytváří totiž v našem těle speciální látky, které mají schopnost posilovat sliznici střeva.

Chia semínka

Jsou velmi často pro své účinky považována za superpotravinu. Jednou z jejich charakteristik je to, že do sebe dokáží naabsorbovat velké množství vody. Díky tomu je při jejich konzumaci lidské tělo lépe hydratované, což je důležité i pro správnou funkci trávicí soustavy.

Mimo to jsou semínka také skvělým zdrojem vitamínů A, B, C či E a minerálních látek, především železa, hořčíku, zinku, vápníku a fosforu. Chutnou snídani, která podpoří správnou funkci střev, tak můžete připravit z tří čajových lžiček chia semínek, šálku mléka, dvou čajových lžiček medu, jednoho nakrájeného banánu či hrstky jiného čerstvého ovoce. Chia semínka přidejte do mléka a medu a nechte přes noc v ledničce, ráno směs dobře promíchejte a posypte ovocem.

Jablko

Jablka jsou velmi doporučovaná při nejrůznějších zažívacích problémech, včetně zácpy a nadýmání. Obsahují totiž látku zvanou pektin, který zlepšuje celkové zdraví střev. Podobě granátová jablka, jejichž šťáva obsahuje tanin a vlákninu, jsou doporučována lidem trpícím Crohnovou chorobou či jinými střevními potížemi.

Kiwi

Tento specifický plod je jedním z nejzdravějších, které můžeme na zemi najít. Kiwi vyniká vysokým obsahem vitaminu C, obsahuje ale také mnoho minerálních látek, zejména hořčík, draslík, vápník a fosfor. Kromě toho v sobě ukrývá rovněž vysoké procento vlákniny, čímž napomáhá správné funkci střev a příznivě působí na proces trávení.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]