Ořechy a semínka – věděli jste, že…

Ořechy a semínka se řadí mezi výživově velmi hodnotné potraviny. Jsou pestrým zdrojem bílkovin, minerálů, vitamínů a kvalitních zdravých tuků. Ořechy, zrna, semínka i fazole jsou vytvořeny tak, aby přežily cestu trávicí soustavou. Bývají vybaveny enzymy, které je ochraňují před natrávením a vstřebáním. Při namáčení a následném klíčení se obsah těchto enzymů sníží, ale naopak se zvýší množství minerálů, vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek. Namáčení a klíčení zaručuje jednak snadnější trávení, ale také mnohem větší nutriční hodnotu. V dnešním článku si popíšeme některé ořechy, zrna a semena včetně doby namáčení a klíčení.

Pekanový ořech

Je vhodné namáčet 4 až 6 hodin a neklíčí. Jde o velmi kvalitní ořech, který má mimo tuků také 10% bílkovin. Obsahuje provitamin A, skupinu vitamínů B, fosfor, vápník, draslík a železo.

Mandle

Vhodná doba pro namáčení 8 až 12 hodin a klíčí. Mandle rozeznáváme dva druhy: hořké a sladké. Obsahují celou řadu vitamínů B, E, kyselinu listovou a železo. Jsou zdrojem stopových prvků, vápníku, vlákniny, hořčíku, zinku, draslíku a selenu.

Vlašský ořech

Doba namáčení 4 hodiny a neklíčí. Jsou dobrým zdrojem řady vitamínu B, méně je pak vitamínů A a C. Zato však vlašské ořechy obsahují až 14% kvalitních proteinů – více než arašídy. Bohaté jsou na fosfor, draslík a chudé na sodík, což je dobré pro kardiovaskulární soustavu. Dále se v nich nachází hořčík, vápník a železo.

Lněné semínko

Doba pro namáčení je 8 hodin a neklíčí. Semínka jsou pro náš život a zdraví velmi důležité, protože se nacházejí na počátku svého životního cyklu, proto v sobě nesou novou energii. Po nich se budete cítit mnohem více svěží. Lněné semínko obsahuje vlákninu, omega 3 mastné kyseliny, bílkoviny, minerály a řadu vitamínů: B, C, E, vápník, železo, draslík a hořčík.

Dýňové semínko

Pro namáčení potřebuje 1 až 4 hodiny a klíčí. Pro naklíčení potřebuje jeden až dva dny. Obsahují nenasycené mastné kyseliny, vitamíny A, E, kyselinu listovou a řadu minerálů: vápník, železo, zinek, fosfor, měď, mangan, draslík, selen a fytosteroly.

Arašídy

Namáčejí se 12 hodin a klíčí po dvou až čtyřech dnech. Jsou zdrojem antioxidačních a antibakteriálních látek a obsahují velké množství resveratrolu, který se řadí mezi velmi silné antioxidanty. Chrání buňky, orgány, tkáně a zabraňuje jejich stárnutí a brzdí proces degenerace mozku u některých neurologických onemocnění, jako je Alzheimerova choroba.

Fotografie publikována se svolením Mister GC Photography/FreeDigitalPhotos.net