Zdraví v šálku kakaa. Přírodní antidepresivum, za které vám tělo poděkuje

Fotografie: Unsplash

Stres, zvláště pak ten dlouhodobý,  je faktorem, který nejvíc ohrožuje lidskou populaci v civilizovaných zemích.

Krátkodobý a občasný stres je přirozenou a užitečnou reakcí těla, které nutí podniknout člověka něco pro svou ochranu. Ten dlouhodobý až chronický nám ale výrazně škodí a zvyšuje riziko civilizačních nemocí. Bylo prokázáno, že je jedním z hlavních faktorů, které mohou vyústit v obezitu, deprese, nebo dokonce rakovinu. Pokud se cítíte dlouhodobě ve stresu, vyhledejte lékařskou pomoc. Lékaři pomohou odhalit příčinu a poradí, jak se s tímto nepříjemným stavem vypořádat. Jako podporu dobré psychické kondice si můžete dopřát následující potraviny.

Kakao, čokoláda

Kakao a čokoládu milují téměř všichni. Má to svůj důvod. Její povzbuzující účinky byly známy už na konci patnáctého století, kdy ji Kryštof Kolumbus dovezl do Evropy. Až do devatenáctého století ji ale většina lidí vůbec neznala. Čokoláda byla vzácnou pochoutkou pouze ve vyšší společnosti. Dnes si ji může v civilizovaném světě občas dopřát každý. Důležité pro to, aby její pozitivní účinky převládaly nad těmi negativními, je volit kvalitní variantu s vysokým obsahem kakaa. Obsahuje méně cukru, a pozitivního efektu se dočkáte už po konzumaci malého kousku.

Fotografie: Freepik

Jaký je ale opravdový důvod toho, že čokoláda umí vykouzlit na tváři lidí blažený výraz a někteří lidé jsou na ni závislí? Kakao snižuje v těle produkci adrenalinu a noradrenalinu, tedy látek, které spouští stresovou reakci těla. Zároveň dodá tělu kofein a teobromin, látky, které nás aktivizují a v kombinaci s cukrem podporují tvorbu serotoninu, kterému se také říká hormon štěstí.

Tvorbu serotoninu podporuje i tryptofan, který je rovněž součástí kvalitní čokolády. Svůj díl práce udělá i hormon dopamin, který nám tělo věnuje odměnou za dodání vysokokalorické stravy, která nás kdysi držela při životě.

Ořechy a mandle

Pro udržení dobrého psychického stavu a uklidnění rozbouřených emocí jsou také velmi prospěšné ořechy. Hořčík, který obsahují pomáhá zklidnit lidskou psychiku. Vůbec nejlepší je zvolit kombinaci vlašských ořechů, lískových ořechů, mandlí,  pistácií a kešu. Pro správný účinek ale nesmí být pražené a solené.

Pražením se ničí většina prospěšných látek a o škodlivých účincích velkého množství soli asi nemusíme ani psát. Pamatujte ale, že ořechy jsou velmi kalorické, proto si dejte jen tolik, kolik jste schopni pobrat do jedné ruky. Pokud budou neloupané, dodají tělu ještě porci vlákniny.

Fotografie: Freepik

Letní ovoce

Využijte letního období a jezte denně maliny, jahody, rybíz, angrešt, ostružiny, borůvky, rakytník, brusinky a všechno ostatní plody bobulovin. Jsou velmi účinným prostředkem proti stresu díky svému obsahu přírodních cukrů a hlavně antioxidantů. Krom psychických poruch dokáží bojovat i proti cukrovce, vysokému tlaku a proti vzniku rakovinného bujení. Bez obav si je můžete dopřát jako zdravý moučník po každém obědě a v přiměřené porci je klidně zobejte i k televizi. Přiměřená porce je takové množství, které se vám vejde do mističky z obou vašich spojených dlaní.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]