Vlašské ořechy nejen dobře chutnají, ale mají také léčivé účinky, které málokdo zná

Vlašské ořechy, pro většinu pochutina na večerní zobání, případně ingredience na pečení vánočního cukroví nebo různých dezertů. O dalších účincích vlašských ořechů má naopak zdání jen málokdo. Mají totiž blahodárné účinky na mnoho neduhů. Kromě vlastních jader ořechů najdou v lidovém léčitelství uplatnění hlavně mladé listy.

Vlašskými ořechy ke zdraví

Vlašské ořechy mají blahodárné účinky na náš organismus, obsahují nenasycené rostlinné oleje, ale také řadu proteinů, vitamínů (C, B1, B2, B6, inositol B8) nebo minerálů (vápník, železo, hořčík, fosfor, měď, zinek, sodík, draslík a mangan). Obsažené třísloviny (taniny), které mají lehce svíravou chuť, navíc léčí a mají antiseptický účinek.

Kromě toho vlašáky obsahují flavonoidy, látky známé pro své antioxidační účinky, které mají pozitivní vliv na cévy a kardiovaskulární systém. Každodenní svačinka v podobě několika ořechů tak napomůže k znovuzískání pružnosti cév a vede ke snížení hladiny negativně působícího cholesterolu.

Ořechový čaj čistí krev

Jak využít ořešákové listy? Rozhodně si připravte léčivý ořechový čaj z mladých listů ořešáku. Nasbírejte čerstvé listy. Sbírají se do doby, kdy je zrání plodů přibližně ve své polovině. Spařte šálek listů vroucí vodou, nechte louhovat alespoň 10 minut, poté sceďte a popíjejte během dne.

Ráno můžete šálkem ořechového čaje s medem nahradit ranní kávu. Čaj čistí krev, podporuje trávicí systém a působí jako anthelmintikum (proti střevním parazitům).

Léčí rány, zmírňuje otoky

Odvar z ořešákových listů lze také využít jako obklad na rány na kůži a kožní vyrážky. Obklady a koupele pomáhají také na maligní nádory a oční infekce. Velmi dobře účinkuje odvar jako kloktadlo při bolestech v krku. Sedací koupele naopak pomohou proti hemoroidům a revmatickým onemocněním.

Pro zmírnění otoků a bolestivých modřin lze použít rozdrcené ořechy s cibulí a medem. Prášek z pečených ořechů v rostlinném oleji mimoto blahodárně působí na žluč, ledvinové a močové kameny. Stačí konzumovat dvakrát denně, před snídaní a po večeři, výsledek je zaručený!

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]