Jíte ořechy? Můžete zajásat! Jedná se o potravinu, která má mnoho pozitivních vlastností

Pokud nemáte alergii na ořechy, můžete zajásat. Jedná se o potravinu, která má mnoho pozitivních vlastností a mimo to i chutná. Ořechy mají v kuchyni velmi široké využití. Navíc jsou velmi zdravé a měly by být součástí naší každodenní stravy.

Disponují vysokou energetickou hodnotu a jsou v nich zastoupeny nenasycené mastné kyseliny. Ořechy je vhodnější konzumovat přírodně. Tepelnou úpravou ztrácejí vitamíny a zdraví prospěšné látky, důležité pro organismus člověka. Jsou bohatým zdrojem rostlinných bílkovin, řady vitamínů, vlákniny a minerálních látek. Obsaženy jsou v nich vápník, hořčík, zinek, draslík, fosfor, měď, skupina vitamínu B a vitamín E.

Různé druhy ořechů

Vlašské ořechy: asi nejznámější a nejdostupnější ořechy u nás. Obsahují zdraví prospěšné nenasycené mastné kyseliny, sacharidy, proteiny a vitamíny. Podporují rozvoj mozku u dětí. Pomáhají regulovat krevní tlak, působí příznivě na lidskou psychiku, výborné jsou na vlasy, nehty i pokožku. Obsahují hořčík, vápník, draslík, selen, zinek, mangan a omega 3 nenasycené mastné kyseliny i kyselinu listovou.

Lískové ořechy: dodávají energii, posilují imunitu a prospávají srdci. Obsahují vápník, železo, hořčík, mangan, vitamín E, vitamíny B1, B3, B6 a bílkoviny.

Mandle: látky obsažené v mandlích prospívají pokožce, zpomalují stárnutí a bojují s nádorovým onemocněním. Obsahuje hořčík, vápník, draslík, vitamín E.

Arašídy: olej z nich se používá jako náhrada oleje olivového a rovněž pozornosti neunikne ani arašídové máslo. Obsahují značné množství léčivé látky resveratrolu, která má antioxidační a antibakteriální účinky. Arašídy obsahují hořčík, vitamín E, kyselinu listovou, niacin a thiamin.

Kešu: patří mezi olejnaté ořechy. Pomáhají snižovat riziko infarktu a prospívají očím i kůži. Výborné jsou proti depresím a únavě. Obsahují vitamín A, B1, B2, E, vitamín H, fosfor, hořčík, jod.

Para ořechy: posilují obranyschopnost organismu a látky v nich obsažené mají protizánětlivé a antivirové účinky. Obsahují hořčík, selen, draslík, vitamín B1 a E.

Pistácie: napomáhají snížení rizika infarktů, cholesterolu, žlučníkových kamenů a jsou skvělé proti cukrovce. Mají antivirové a antioxidační účinky. Obsahují draslík, železo, mangan, thiamin, Omega

Obrázky: pixabay