Na pulty nekontrolovatelně putuje kuřecí maso plné salmonely

Fotografie: Depositphotos

Konzumace kuřecího masa může vést k nebezpečnému onemocnění, které může mít závažný dopad na lidské zdraví. Pozor! Snadno může ohrozit i vás.   

Odborníci z Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí již dlouhou dobu řeší otázku kontaminovaného kuřecího masa ze zahraničí, které může ohrozit zdraví člověka radikálním způsobem. Důvodem je především možná přítomnost salmonely, obávané parazitární bakterie, jež může způsobit značné poškození organismu. Podle inspekce je možné, že bude Evropa čelit pandemické hrozbě.

Nebezpečné onemocnění z kuřecího masa

Nakažení salmonelou může mít závažný dopad na lidské zdraví a podle současných statistik bylo od ledna tohoto roku zaznamenáno již 335 případů infekce v 16 zemích, a jeden z nich dokonce skončil úmrtím. Tato čísla však neustále rostou a zdrojem nákazy bývá nejčastěji kuřecí maso nebo oblíbený kebab – odborníci dokonce už hovoří o tom, že by se mohlo jednat o skutečnou epidemii, která by mohla mít nebezpečné následky.

Případy infekce nejčastěji přichází z Velké Británie, ovšem trpí i Španělsko a Rakousko, kde dokonce jeden z místních obyvatel zemřel po požití kebabu. Dalších 9 jedinců ze všech nakažených poté vyžadovalo hospitalizaci. Situace je dokonce tak vážná, že dvě hlavní evropské instituce odpovědné za zdraví a potraviny vydaly prohlášení, které by měl brát každý občan EU na vědomí.

„Vědci očekávají, že se pravděpodobně objeví nové případy nakažení salmonelou v mnoha dalších zemích, protože zdroj dosud nebyl identifikován. Experti EFSA a ECDC doporučují další výzkum s cílem identifikovat potenciální místa v řetězci produkce kuřecího masa, kde se mohlo vyskytnout. Může totiž dojít k takové míře kontaminace, že by to mohlo způsobit pandemii,“ stojí dle webu Fakt v prohlášení.

syrové kuřecí maso s kořením
Fotografie: Pexels

Příprava masa před vařením skrývá riziko kontaminace. Tuto chybu dělá spousta Čechů

Nákaza salmonely a příznaky

Zdrojem infekce bakterií Salmonella jsou nejčastěji lidé trpící salmonelózou, asymptomatičtí nosiči nebo infikovaná zvířata. K samotné otravě poté nejčastěji dochází po konzumaci potravin, které je mohou obsahovat. Nejčastěji se jedná o živočišné výrobky, jako je například drůbež, hovězí a vepřové maso, vejce nebo mléčné výrobky – o tom, jak můžete rozpoznat, že jste se nakazili i vy, jsme vás nedávno na webu Zdravé Stravování informovali.

Příznaky infekce salmonely nejčastěji zahrnují průjmy různých typů (v závislosti na formě onemocnění obsahuje stolice hlen, krev nebo velké množství vody), nevolnost a zvracení, bolesti břicha, zvýšenou tělesnou teplotu (až 38 stupňů Celsia) a silné bolesti hlavy.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]