Při nedostatku cholinu v těle může dojít k poškození mozku a vzniku Alzheimerovy choroby

Cholin, vitamín ze skupiny B, objevil v roce 1862 chemik Adolf Strecker. Pokud ho vaše tělo bude mít nedostatek, riskujete poškození mozku a vznik Alzheimerovy choroby. Cholin přímo ovlivňuje kvalitu paměti.

Bez něho dojde k její degradaci. Můžete se začít potýkat i s psychickými chorobami poruch osobnosti. Pokud je váš mozek pod dlouhodobým tlakem, vaše tělo bude spotřebovávat dvakrát více cholinu, než je obvyklé.

Na co je dobrý cholin a kde ho najít

Složky cholinu mají velký vliv na procesy, které se odehrávají v lidském mozku a nervovém systému. Bez něho není lidské tělo schopno zajistit jejich správnou funkci, a proto je nutné, abychom si denně zajistili jeho příjem. A jak? Především skrze tu správnou stravu. Pokud máte problémy s pamětí či vysokým cholesterolem, rozhodně byste měli zvážit navýšení příjmu tohoto vitamínu. Kde ho lze najít?

  • ve vaječném žloutku (tam byl také poprvé rozpoznán)
  • játrech
  • pivních kvasinkách

Dobrou zprávou je, že lidská játra jsou schopná cholin vyrobit z aminokyselin, které se nachází v mase, vejcích, a dokonce i sýru. Dle současných vědeckých výzkumů by dospělý člověk měl konzumovat cholin každý den v dávce tří až čtyř gramů. Pokud je osoba vystavovaná stresu, bude pravděpodobně potřebovat dvojitou dávku, aby si udržela zdravou mozkovou funkci a nervový systém.

Jak cholin funguje

Cholin je klíčovým vitamínem pro vaše zdraví. Jeho rolí je zpracovat, rozložit a doručit tukové molekuly do jater a dalších částí těla. Bez cholinu by játra přestala správně fungovat a vy byste začali mít problém s nahromaděným tukem v oblasti jater. Ta vznikají proto, že játra nejsou bez cholinu schopná tuk správně zpracovat či spotřebovat.

Cholin pomáhá při zpracování lipoproteinů, konkrétně cholesterolu. Lipoproteiny jsou tukové molekuly převlečené za proteiny. Právě v této formě se mohou dostat do krve. Společně s látkou jménem inositol, choline mění cholesterol na „stravitelnou“ látku pro buňky v těle. Bez dostatek cholinu se ale s cholesterolem nic nestane a ten bude dál vesele putovat naší krví. Jeho zvýšená hladina poté vede k vážným zdravotním problémům.

Nelekejte se, ne v každé situaci je cholesterol špatný. Naše tělo ho dokonce potřebuje. Cholesterol je důležitou součástí membrány buněk. Je jakýmsi ochranným kabátem. Tento štít, který je kolem mozku a nervů je tedy vlastně tukový.

Cholin a vitamín C hrají důležitou roli v zachování konzistence tohoto štítu. Bez cholinu cholesterol nefunguje tak, jak má a přestává chránit naše tělo tak, jak má. Pokud nevytvoří ochranné buňky, může dojít k vážnému poškození buněk, či dokonce k jejich odumření. Pozor na neurotransmitery – ani ty bez cholinu nebudou fungovat tak, jak by měly. Riskujete tak poruchy paměti, zpomalení reakcí a psychické problémy.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]