Příprava masa před vařením skrývá riziko kontaminace. Tuto chybu dělá spousta Čechů

Fotografie: Depositphotos

Lidé dělají v kuchyni mnoho chyb. Některé z nich však nemají pouze neblahý vliv na chuť jídla, ale mohou mít také tragické následky na celkové zdraví.  

Každý si pravděpodobně někdy něco rád uvaří, ovšem mnoho lidí často zapomíná na nebezpečné chyby, kterým je lepší snažit se vyvarovat. Některé z nich totiž mohou nejen poškodit výslednou chuť jídla, ale také mít neblahé následky na vaše celkové zdraví, a to včetně rozvoje nebezpečných onemocnění nebo jiných problémů. Nejčastěji se chybuje při vaření masa, říká doktorka Michelle Pugle.

Nesprávné návyky v kuchyni

Pokud vaše vaření skončí v důsledku jakékoliv chyby v kuchyni zhoršením chuti pokrmu, je to ještě dobré a nemusíte se tolik stresovat. Existují totiž případy, kdy si lidé v důsledku zdánlivě nepodstatného návyku způsobily nebezpečné zdravotní problémy. A právě jednou z takový praktik je mytí masa před vařím, což většina lidí dělá, aniž by si uvědomovala, že tím výrazně ohrožuje své zdraví.

Podle několika studií se totiž ukázalo, že mytí masa před vařením je snadný způsob, jak ublížit sobě i členům své domácnosti. Dietologové se domnívají, že největší riziko hrozí především u kuřecího masa, které obsahuje největší množství bakterií, včetně salmonely a e. coli. A proč tomu tak vlastně je? Pokud se totiž tato potravina dostane pod tekoucí vodu, dochází k rozptylu nebezpečných parazitů po celé kuchyni.

Maso rozhodně nikdy nemyjte

Tímto způsobem tak budou naprosto všude, nejen kolem dřezu, ale například i na nádobí a dalších částech vaší kuchyně. A bohužel tyto mikroorganismy mohou velmi snadno proniknout do lidského těla, kde následně způsobují vážná poškození – v nejmírnějších případech se pacienti potýkají s průjmem a bolestmi břicha, zatímco v horších případech hrozí horečka, nebo dokonce vážná otrava, která vyžaduje okamžité převezení do nemocnice a následnou léčbu.

Rozpoznejte v obchodě čerstvé maso od škodlivého na 1. pohled pomocí této finty

horečka dítě
Fotografie: Freepik

Pokud se chcete správně zbavit bakterií z povrchu masa, měli byste jednoduše vsadit na jeho tepelné zpracovaní, tedy vaření, smažení nebo pečení bez předchozího mytí. Každá z těchto možností totiž účinně zabije všechny nebezpečné mikroorganismy a neutralizuje i ty nejodolnější choroboplodné zárodky – většina z nich totiž zahyne, jakmile se teplota produktu vyšplhá přes 70 stupňů Celsia.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]