Potraviny, které podporují zadržování vody. Obzvláště těmto je lepší se vyhýbat

Fotografie: Freepik

Zadržování vody v těle je patologický stav, který značí, že něco není v pořádku. Mohou k němu ale významným dílem přispět i potraviny, které jíme, prozrazují vědci z University of Illinois.

Se zadržováním vody v těle se pojí i další zdravotní problémy. Mezi ně se řadí například nabývání na váze nebo nadměrné nadýmání. Důvody, proč k němu dochází mohou být různé. Některé jsou závažné, jiné nikoliv a za několik dní sami odezní. Mezi ty se řadí například zvýšené zadržování u žen v době před očekávanou menstruací nebo v konečné fázi těhotenství. Na tomto stavu má největší podíl zvýšená hladina estrogenu v těle ženy. 

Velký vliv mají nejen potraviny, ale také léky, které užíváme

Vodu v našem těle ale můžeme zadržovat i kvůli užívání antikoncepce, nebo léků obsahujících kortizon, anxiolytika nebo opiáty. Tyto látky totiž významným podílem ovlivňují rovnováhu vody a minerálů v našem těle. K zadržování přispívá i konzumace potravin, které obsahují velké množství soli. Mezi ty se řadí uzeniny, ořechy, nakládaná zelenina, kečup, hořčice, brambůrky nebo omáčky. Pokud nebudeme dodržovat pitný režim, následkem bude stejný stav.

Otoky nohou mohou ale kromě poruch s ledvinami upozorňovat i na problém s oběhovým systémem. Tento zdravotní stav nás upozorňuje také na možné problémy v oblasti štítné žlázy, nadledvin nebo vaječníků. Často je spojen i s menopauzou, která je typická pro ženy vyššího věku. Na vině ale může být i nevhodné držení těla, sedavé zaměstnání nebo zdlouhavé cesty autem, během kterých naše tělo není v pohybu. Může se jednat i o nedostatek hořčíku. 

Přírodní léčba má prokazatelné účinky

První věcí, kterou je potřeba udělat, je omezit příjem soli na minimum. Místo ní je dobré na dochucování použít bylinky, aromatický ocet nebo citronovou šťávu. Vyhýbat bychom se naopak neměli potravinám, které obsahují draslík. Mezi ty se řadí banány, brambory, batáty, broskve, rozinky, červená řepa nebo pomerančový džus. Pomoci nám mohou i potraviny s obsahem hořčíku, tedy ovoce, zelená zelenina, luštěniny a mořské plody. 

Fotografie: Pexels

Do jídelníčku je dobré zařadit i potraviny, které mají přirozený diuretický účinek nebo jsou bohaté na vodu. Mezi ně patří meloun, okurka, jahody a celer. Maso je dobré nahradit rybami, jsou jedním z nejlepších zdrojů kyseliny linolové, která pomáhá nejen se zadržováním vody v těle, ale i tuků. Je zapotřebí dodržovat pitný režim, voda totiž naše tělo detoxikuje a odstraňuje z něj přebytečný sodík. Díky pravidelné hydrataci našeho těla omezíme to, že bude mít potřebu vodu zadržovat. 

Omezit bychom měli také konzumaci kofeinových nápojů a kouření. To samé platí i o nápojích obsahujících alkohol. Naopak pravidelně bychom do svého programu měli zařadit cvičení, procházky, běh a plavání. Důležitý je také dostatečný spánek a to proto, že ovlivňuje nervy v našich ledvinách. Pokud delší dobu sedíme nebo ležíme, je dobré umístit naše nohy do vyvýšené polohy. Pomoci nám mohou i speciální ponožky, které podporují krevní oběh. 

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]