Index tělesné hmotnosti odhadne množství tuku v těle. Při jeho výpočtu hraje roli váha a výška

Fotografie: Depositphotos

Index tělesné hmotnosti vám dokáže pomoci zjistit, zda trpíte nadváhou či obezitou, nebo je vaše tělo naopak v dobrém stavu. Jeho výpočet je velmi snadný.

Pokud chcete zjistit, zda je vaše váha v pořádku, nebo naopak hraničí s nadváhou, můžete se obrátit na index tělesné hmotnosti. Jedná se o jednoduchý výpočet, který mi kdysi pomohl získat lepší informace o mém těle a celkovém zdraví. Jak však uvádí lékařka Peggy Pletcher, měli byste brát na vědomí, že ne vždy musí být jeho pravidla vhodná pro každého, neboť každý člověk má jiné potřeby a jeho tělo funguje odlišně.

Index tělesné hmotnosti a lidské zdraví

Index tělesné hmotnosti (BMI) je odhad tělesného tuku, který můžete zjistit na základě své výšky a hmotnosti. Výpočet však neměří tělesný tuk přímo, ale namísto toho používá rovnici k přiblížení přesným hodnotám jedince – především vám tedy pomůže určit, zda máte zdravou nebo nezdravou váhu. Například tedy vysoké hodnoty BMI mohou značit vysoké množství tuku v těle a možné riziko obezity, zatímco příliš nízké BMI může být známkou podváhy.

Jak také uvádí web WebMD, čím vyšší je BMI člověka, tím větší je jeho šance na rozvoj určitých onemocnění, včetně srdečních chorob, vysokého krevního tlaku a cukrovky. Velmi nízké hodnoty pak zase mohou způsobit problémy, jako je úbytek kostní hmoty, snížená funkce imunitního systému a také anémie. Je proto důležité, abyste se po výpočtu zaměřili na svůj výsledek a v případě potřeby ho konzultovali s lékařem.

Vzorec indexu tělesné hmotnosti

Své BMI můžete vypočítat velmi snadno, a to vydělením hmotnosti v kilogramech druhou mocninou výšky v metrech. Pokud tedy například máte 80 kilogramů a vaše výška činí 1,75 metru, příklad bude vypadat takto:

BMI = 80/1,752

V tomto případě by tedy vaše BMI bylo 26.1 – podle tohoto čísla pak můžete podle tabulky Světové zdravotnické organizace (WHO) určit, zda máte podváhu, normální váhu, nadváhu, nebo obezitu. Hodnoty vypadají následovně:

  • Pod 18.5: podváha,
  • 18.5–24.9: normální váha,
  • 25–29.9: nadváha,
  • 30 a více: obezita.

Časté chyby hází klacky pod nohy všem, kdo se snaží hubnout. Patří mezi ně i nedostatečný spánek

pas, tuk, nadváha
Fotografie: Freepik

Hodnota 26,1 je podle tabulek považována již za nadváhu a žádá si vhodné řešení. Za jejím vznikem může také často stát nadměrná konzumace sladkého, což je problém, o jehož řešení jsme na webu ZdravéStravování nedávno informovali. Pro udržení optimální hmotnosti je také vhodné dodržovat další zásady zdravého životního stylu, jako je zejména pravidelný pohyb, vyvážený jídelníček a především kvalitní spánek.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]