Dobře známé potraviny, jejichž konzumace může poškozovat zdraví ledvin. Raději se jim vyhněte

Fotografie: Freepik

Ledviny mají v našem těle řadu důležitých funkcí. Mají na starosti odstraňování odpadu močí, produkci hormonů a filtrování toxinů a nadbytečné tekutiny v krvi. 

Proto byste se měli o své ledviny dobře starat a snažit se je udržovat zdravé. Některé potraviny jim mohou ublížit a ovlivnit jejich normální fungování, pokud jsou konzumovány v nadměrném množství.

Fotografie: Freepik

Avokádo

Přestože je avokádo oblíbené a chválené pro své různé výživové vlastnosti, konzumace příliš velkého množství může být pro vaše ledviny nebezpečná, zvláště pokud již máte onemocnění ledvin. A důvodem je, že toto ovoce má velmi vysokou hladinu draslíku. Naše tělo tento minerál potřebuje, ale nadbytek draslíku v krvi může způsobit vážné problémy, jako jsou svalové křeče a nepravidelný srdeční rytmus.

Maso

Konzumace vysokého množství masa může způsobit problémy s ledvinami, protože živočišné bílkoviny mohou být velmi těžko metabolizovatelné. Vylučování odpadních produktů je pro ledviny větší zátěží. Strava bohatá na živočišné bílkoviny by také mohla vést k rozvoji ledvinových kamenů.

Maso stimuluje produkci kyseliny močové, která je jednou z častých příčin ledvinových kamenů. Místo toho můžete jíst více zeleniny a ořechů a stále získáte bílkoviny, které vaše tělo potřebuje.

Fotografie: Freepik

Sůl

Zdravá strava by měla obsahovat maximálně 2400 mg sodíku denně (asi lžičku soli). Pokud jíte více soli, vaše ledviny musí pracovat intenzivněji, aby odstranily přebytek sodíku z těla. Mohou začít zadržovat vodu, což může vést k vysokému krevnímu tlaku. Abyste udrželi své ledviny zdravé, můžete do jídla místo soli přidat koření a bylinky, které stravě dodají chuť i bez slané chuti.

Můžete také snížit spotřebu zpracovaných a balených potravin, jako jsou čínské polévky, mražená pizza a salátové dresinky, protože obvykle obsahují hodně soli.

Banány

Pokud máte podezření, že máte problémy s ledvinami, je dobré vyhnout se banánům, protože mají velmi vysokou hladinu draslíku.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]