Obyčejný kefír mnohé překvapí svými pozitivními účinky na zdraví

Fotografie: Freepik

Fermentované mléčné produkty, jako je jogurt, kefír či podmáslí, jsou jednou z nejzdravějších potravin, které můžeme našemu organismu dopřát. Důvodem je skutečnost, že jsou velmi bohaté na probiotické kultury, které blahodárně působí na naše střevní prostředí.

Mléčný tuk ze zakysaných výrobků vytváří v našem organismus látky, které následně mají schopnost posilovat sliznici střeva, a tímto způsobem tak přispívat například ke správné funkci našeho imunitního systému, který chrání naše tělo před škodlivými viry a bakteriemi zvenčí.

Pro dospělé i malé děti

Kefír v sobě obsahuje nejen vyvážený poměr sacharidů, bílkovin a tuků, ale obsahuje také mnoho vitamínů, zejména B6, B12, C, D, E, K, a minerálních látek, například v podobě sodíku, draslíku, zinku, železa či hořčíku. Navíc odborné studie potvrdily, že kefír obsahuje podobné struktury jako mateřské mléko.

Z tohoto důvodu je tak doporučován jako alternativa pro malé děti, které z nejrůznějších důvodů nemohou přijímat mateřské mléko. Zároveň má kefír v porovnání s ostatními mléčnými výrobky rovněž nízký obsah laktózy, a mohou ho tak bez problémů konzumovat i lidé s intolerancí.

Kefírem proti nejrůznějším infekcím i koronaviru

Vzhledem k tomu, že kefír svou příznivou funkcí na střevní mikroflóru výrazně posiluje náš imunitní systém, je skvělou prevencí před vznikem nejrůznějších bakteriálních i virových onemocnění, včetně v současné době velmi obávaného koronaviru.

Kefír společně s dodržováním dalších pravidel, které se v souvislosti s prevencí proti koronaviru doporučují, jako je zdravá strava s dostatkem vitaminů C a D, pohyb na čerstvém vzduchu a dodržování hygienických pravidel, například důkladné mytí rukou a nošení ochranných roušek, může vzniku nemoci velmi výrazně zabránit.

Kefírem proti vysokému tlaku, cholesterolu i rakovině

K dalším prospěšným účinkům pravidelné konzumace kefíru na náš organismus patří snižování hladiny škodlivého cholesterolu a vysokého krevního tlaku, což je účinnou prevencí před vznikem nejrůznějších kardiovaskulárních onemocnění. Díky svému protizánětlivému a antioxidačnímu účinku pomáhá i před vznikem rakoviny, nejen gastrointestinálního systému.

Fotografie: Freepik

Jak si vyrobit domácí kefír?

Kefír lze samozřejmě jednoduše koupit v obchodě, ale není to nutné, neboť jeho výroba v domácích podmínkách je velmi snadná. Nepotřebujte na ni nic jiného než nepasterizované mléko. To nalijte do plastové láhve, uzavřete, ale zároveň uzávěr neutahujte.

Láhev následně nechte stát v pokojové teplotě po dobu jednoho dne. Následující den láhev přemístěte například do komory s teplotou okolo patnácti stupňů Celsia a opět ji zde nechte po celý den. Teprve následující den láhev umístěte do lednice, váš domácí kefír je hotový.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]