Kurkuma jako unikátní přírodní lék, který pomůže při bolesti kloubů

Chronické bolesti kloubů a vazů patří mezi nejčastější důvody, kvůli kterým lidé vyhledávají lékaře. Jsou jednou z civilizačních nemocí dneška. Některé statistiky uvádějí, že bolestmi kloubů trpí více než pětina populace. Alarmující je skutečnost, že poslední dobou navíc není bolest kloubů jen záležitostí, která trápí starší osoby, potýkají se s ní i mladí lidé.

V lékárně je možné zakoupit velké množství nejrůznějších přípravků, které jsou určeny speciálně k péči o klouby. Velmi účinné látky v boji s artritidou ale najdeme i v přírodě, například v kurkumě.

Artróza versus artritida

Dvěma nejběžnějšími problémy, které s klouby souvisejí, jsou artróza a artritida. Artróza je nezánětlivé degenerativní onemocnění kloubu, které postihuje nejen kloub, ale i okolní měkké tkáně. Při artróze dochází k narušení rovnováhy mezi novotvorbou a odbouráváním kloubní chrupavky, ta tak vlivem artrózy neustále ubývá, až může vymizet úplně. Klouby v důsledku artrózy otékají, ztrácejí svou hybnost i funkci tlumit nárazy při pohybu.

Artróza je rovněž spojena se silnými bolestmi kloubů. Oproti tomu artritida je zánětlivé onemocnění kloubu, jehož původcem může být virová či bakteriální infekce. V tomto případě se artritida projevuje nejčastěji otokem, zčervenáním a omezenou hybností kloubu. Další příčinou artritidy může být nějaké autoimunitní onemocnění, v tomto případě se poté hovoří o revmatoidní artritidě, kdy imunitní systém vlastně napadá a ničí vlastní tkáně.

Zázrak jménem kurkuma

Kurkuma je rostlina, která patří do stejné skupiny jako zázvor a jejím domovem je především jihozápadní Indie. Většina lidí ji zná jako koření ve formě oranžovo-žlutého prášku. Toto koření je hlavní složkou kari a je typické především pro indickou kuchyni. Kromě kuchyně se kurkuma často využívá i k barvení látek a také v léčitelství, neboť v sobě ukrývá velké množství látek, které mají blahodárný vliv na náš organismus.

Kurkuma obsahuje velké množství nejrůznějších minerálních látek a vitamínů. Její hlavní léčivou složkou je ale látka, které kurkuma vděčí za své jméno, kurkumin. Tato látka velmi pozitivně působí na nejrůznější záněty, kožní problémy, pročišťuje cévy a posiluje imunitní funkci jater, chrání je před toxiny a podporuje regeneraci jejich buněk. Dále má kurkuma schopnost stimulovat vylučování žluči a dalších trávicích šťáv, čímž zlepšuje funkci žlučníku. U starších osob kurkuma posiluje paměť a může být určitou prevencí před vznikem Alzheimerovy i Parkinsonovy nemoci. Vzhledem ke skutečnosti, že kurkumin je velmi silný antioxidant, předpokládá se také jeho pozitivní vliv jako prevence před vznikem nádorových onemocnění.

Jak kurkumu konzumovat?

Nejjednodušší je kurkumu pravidelně používat při vaření jako koření. Přidat se dá také do jogurtu, džusu či polévky. Z kurkumového prášku lze připravit také zdravý nápoj, stačí prášek rozpustit ve vodě. Pokud kurkumu smícháte například s medem, můžete ji použít jako mazání k léčbě kožních problémů.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]