Vrchní hygienická inspekce stáhla z obchodů tyto oblíbené uzeniny. Vyhněte se jim obloukem

Fotografie: Depositphotos

Hygienická inspekce se rozhodla stáhnout z obchodů oblíbené uzeniny, které obsahovaly nezmíněné alergeny. Výrobce okamžitě zasáhl a nyní čelí problémům.

Přinášíme aktualitu, že Vrchní hygienická inspekce rozhodla o stažení uzenin od známé polské firmy ze všech obchodů, protože obsahovaly složku, která v nich neměla být. Tuto skutečnost nedávno oznámil web Burbonik a dnes společnost čelí mnoha stížnostem. Pokud by totiž tyto potraviny snědli někteří lidé s intolerancí, mohlo by to mít na jejich zdraví velmi závažné dopady. V případě, že je máte u sebe doma i vy, rychle s nimi do koše.

Nebezpečný alergen v polských uzeninách

K rozhodnutí inspekce došlo 7. října a týkalo se to všech uzenin značky Sokołów. Hygieničtí odborníci zkoumali číslo šarže C32541 s datem minimální trvanlivosti 6. 10. 2023 a záhy vyšlo najevo, že tato potravina obsahovala sójový protein, ačkoli informace o této alergenní složce nebyly na etiketě uvedeny. Sokolovské klobásy, které máme i my v redakci rádi, tak neodpovídaly požadavkům, což vedlo k jejich okamžitému stažení z trhu.

Podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 1169/2011 jsou všichni výrobci potravin povinni informovat spotřebitele o každém alergenu obsaženém ve výrobcích, které prodávají. A právě v případě uzenin této oblíbené polské značky tomu tak bohužel nebylo. Výrobci tímto tajemstvím závažně ohrozili nejen zdraví všech kupujících, kteří trpí vážnou alergií na tuto složku, ale i každého z nás.

Dopady na spotřebitele

Konzumace sokolovských uzenin osobami alergickými na sójové bílkoviny mohla vyvolat vážné alergické reakce, které mohly závažně ohrozit jejich zdraví, nebo je dokonce vystavit život ohrožujícímu stavu. Příznaky tohoto nebezpečného problému mohou zahrnovat například kopřivku, o níž jsme na našem webu ZdravéStravování.eu již několikrát psali, a také:

  • otok obličeje, rtů, jazyka nebo hrdla,
  • svědivou pokožku,
  • dýchací problémy,
  • silné zvracení,
  • průjem.

Vejce a drůbeží maso z Ukrajiny nesplňují tuzemské standardy. Před konzumací se doporučuje kontrola

průjem, zácpa
Fotografie: Freepik

Pokud tedy máte doma jakékoliv sokolovské uzeniny z šarže C32541 a datem minimální trvanlivosti do konce října, můžete je buď vrátit do prodejny, kde jste je zakoupili, nebo vyhodit. Naštěstí na celou situaci reagoval i samotný výrobce, který vyzývá všechny spotřebitele, aby v případě potřeby kontaktovali jejich horkou linku.

Výrobce, který rychle zareagoval, také spotřebitele vyzývá, aby kontaktovali polskou linku 800 25 25 25. V současné době již dochází ke stahování těchto výrobků z trhu a zastavení distribuce do všech prodejen. Firma také podnikla mnoho opatření k identifikaci zdroje kontaminace sójovým proteinem.

Zdroj: Burbonik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]