Boj se zánětem spojivek je vhodné zahájit již preventivně. Ochránit pomůže i hygiena a praní polštářů

Fotografie: Depositphotos

Zánět spojivek je nepříjemný problém, který může snadno ovlivnit váš každodenní život. Pokud se před ním chcete ochránit, stačí přijmout určitá opatření.

Zánět spojivek může postihnout naprosto každého, a to kdykoli během roku. Jedná se o infekci tenké, průhledné membrány, která leží na vnitřním povrchu očního víčka a pokrývá bílou část oka – ta se podle lékařky E. Mimi Arquilla může v případě problémů zanítit a způsobit, že bude vaše oko červené nebo růžové. Naštěstí existují snadné způsoby, jak se před problémy ochránit.

Příznaky zánětu spojivek a prevence

S lékařem byste si měli promluvit v případě, že jsou vaše oči abnormálně růžové či červené, pociťujete v očích drsnost a hrubost, v jejich okolí se zejména během noci objevuje vodnatý nebo hustý výtok, svědí vás oči a produkujete abnormální množství slz. Je také třeba brát na vědomí, že různé typy růžového oka mohou mít mírně odlišné příznaky, ovšem v každém případě způsobuje problém zčervenání oblasti.

Abyste se před onemocněním ochránili, je podle webu Healthline důležité zaměřit se zejména na správnou prevenci. Jedním z nejlepších způsobů, jak to udělat, je zaměřit se na dodržování pravidelné hygieny:

  • Kdykoli je to možné, nedotýkejte se očí neumytýma rukama.
  • Často a důkladně si myjte ruce mýdlem a vodou.
  • K otírání obličeje a očí používejte pouze čisté ubrousky nebo ručníky.
  • Snažte se s ostatními nesdílet kosmetiku, zejména tužky na oči a řasenku.
  • Pravidelně se snažte prát povlaky na polštáře.

Někdy se také může stát, že problém zhorší kontaktní čočky. Pokud byste měli takové podezření, bude nejlepší poradit se s lékařem, který vám pravděpodobně navrhne jejich častější čištění nebo ukončení jejich nošení na dobu neurčitou (nebo dokud se vaše oko pořádně nezahojí). Riziko problémů mohou zvyšovat také špatně nasazené kontaktní čočky. Na webu Zdravé Stravování jsme také nedávno psali o nejčastějších chybách, jichž se lidé dopouští při nošení kontaktních čoček a ohrožují tak své zdraví.

oko oči
Fotografie: Freepik

6 tlakových bodů na uchu, 6 bolavých částí těla: Během okamžiku pocítíte pozoruhodnou úlevu

Jak zabránit přenosu zánětu spojivek

Pokud jste si již všimli, že máte zánět spojivek, můžete udržet své přátele a rodinu v bezpečí tím, že budete dodržovat správnou domácí hygienu (pravidelně si myjte ruce), denně si budete měnit ručníky a vyhnete se jejich sdílení s ostatními členy domácnosti. Stejně tak v tuto dobu nepoužívejte žádnou kosmetiku a řiďte se pokyny lékaře, který vám může předepsat určité léky nebo pokud používáte kontaktní čočky, tak zakázat jejich nošení. První den je také vhodné zůstat doma a vyhnout se kontaktu se spolupracovníky či spolužáky.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]