Tajemství superpotravin pro dlouhý a zdravý život

Co, kdy a jak jíme, může hrát klíčovou roli při zdravém stárnutí. Některé věci v životě ovlivnit nelze a jsou mimo naši kontrolu, ale čím dál víc vědeckých poznatků poukazuje na to, že strava a celkový životní styl má velký vliv na to, jak dlouho budeme žít.

A přáním každého člověka je žít dlouhý a spokojený život. Sestavili jsme pro vás vodítko, které vám může tento sen pomoci splnit. Jezte, pijte a žijte déle.

Brokolice

Strava bohatá na ovoce a zeleninu (s vysokou výživovou hodnotou) a nízkým příjmem kalorií je nejlepším řešením pro zdravý a dlouhý život.

Bobule

Maliny, borůvky, jahody jsou oblíbené nejen pro svou lahodnou chuť. Bobulovité ovoce je plné antioxidantů, které chrání organismus a zlepšují funkci imunitního systému.

Česnek

Česnek obsahuje látky, které mohou zastavit tvorbu karcinogenních chemikálií v těle. Česnek snižuje riziko rakoviny tlustého střeva. Mimo to má antibakteriální účinky a působí jako přírodní antibiotikum.

Olivový olej

Je chutný, je zdravý a patří k „hodným tukům“, které lidské tělo potřebuje. Olivový olej je spojován i se zdravím mozku a prevencí rakoviny. Podporuje dlouhověkost. Dejte si dvě lžíce olivového oleje denně.

Avokádo

Avokádo pomáhá předcházet srdečním onemocněním, pomáhá snižovat hladinu LDL (špatného cholesterolu).

Rajčata

Rajčata obsahují lykopen (důležitá látka v boji proti rakovině). Pochutnat si můžete na syrových rajčatech, domácí rajské polévce či omáčce, rajčatové šťávě. Rozhodně by měly být součástí zdravého jídelníčku.

Fazole

V roce 2004 byla provedená studie, která prokázala, že lidé konzumující 20 g luštěnin denně, se dožilo vyššího věku oproti lidem, jež luštěniny tolik nekonzumovali. Výzkum se prováděl ve Švédsku, Japonsku, Austrálii a Řecku. Luštěniny rovněž působí jako prevence rakoviny.

Další super zdravé potraviny

  • Ořechy, zrna a semena
  • Malé množství alkoholu (ženy 1 pohárek, muži 2 pohárky za den)
  • Fermentované výrobky
  • Puerh čaj
  • Káva (v malém množství)
  • Kakaové boby – čokoláda, kakao apod.

Obrázek: pixabay.com