Naklíčené brambory představují riziko pro vaše zdraví. Jejich konzumace může být pro organismus toxická

Fotografie: Depositphotos

Brambory jsou oblíbenou přílohou, která lze použít k mnoha pokrmům. Pokud však začaly klíčit, představují riziko pro vaše zdraví.

Pokud často volíte brambory jako přílohu k jídlům, pravděpodobně víte, že není vhodné konzumovat je v momentě, kdy začnou klíčit. Toto tvrzení koluje ve společnosti již stovky let, a to z velmi prostého důvodu – mohou totiž koncentrovat vyšší procento toxinů, které představují pro lidské zdraví velké nebezpečí, říká lékařka Natalie Olsen. Využít je však můžete hravě také jinde.

Naklíčené brambory mohou vést k otravě jídlem

Možná se vám jíž také někdy stalo, že brambory ve vaší spíži začaly po nějakém čase sami od sebe klíčit. K tomu dochází zejména v případě, kdy je schováte v nevhodném prostředí, jako je například lednička (kde mají dostatek vlhkosti)nebo naopak na příliš teplé místo (kde mají tendenci rychleji dozrávat). Jakmile se však na bramborech objeví první známky klíčení měli byste rychle zpozornit – jejich konzumace totiž může mít velmi negativní účinky na vaše zdraví.

Problémem je především skutečnost, že teplo a světlo aktivují produkci solaninu, který se společně s chlorofylem koncentruje právě ve vyvíjejících klíčcích. Konzumace brambor v takovém případě pak může být pro váš organismus toxická, což se může projevit tak, že se budete potýkat s nevolností, zvracením, průjmem, bolestí v krku nebo v některých případech dokonce mírnou otravou jídlem.

Vysaďte je raději na zahrádce

Podle odborníků je samozřejmě možné, že proti otravě z naklíčených brambor mohou být někteří lidé více odolní než ostatní. I přesto však není radno je konzumovat, a to ani v případě, že klíčky odstraníte – sice méně toxické, ale stále budou obsahovat určité množství solaninu, což není pro vaše zdraví nejvhodnější (navíc budou chutnat příliš hořce).

Fotografie: Depositphotos

Abyste však brambory nemuseli hned vyhazovat, můžete je zužitkovat například na vaší zahrádce. Pokud se totiž na nich objevily první klíčky, je vhodný čas vysadit je a nechat produkovat nové, zdravější kusy. Aby brambory vydržely co nejdéle čerstvé a jedlé, uchovávejte je vždy na tmavém, suchém a mírně chladném místě.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]