Proč mohou některé emoce zničit zdraví a jak tomu efektivně zabránit

Fotografie: Depositphotos / Edit

Emoce hrají v lidském životě velmi důležitou roli. Pokud však některé z nich nedokážete ovládnout, můžete se potýkat s vážnými zdravotními problémy.

Lidské zdraví úzce souvisí s emocemi. Láska, smutek, strach, štěstí, radost a posedlost – to vše a mnoho dalších dokáže velmi snadno ovlivnit to, jaký je váš aktuální fyzický stav. Pokud ovšem nejste schopni některé z těchto emocí uvolnit a získat nad nimi kontrolu, můžete se potýkat s řadou nebezpečných problémů, které nevedou jinam, než do záhuby, říká lékař Timothy J. Legg. Abyste proto pochopili, jaké mohou mít emoce vliv na vaše zdraví, níže se můžete seznámit s 6 psychologickými příčinami běžných onemocnění.

Strach: alergie a dermatitida

Mnoho vědců tvrdí, že některé běžné alergické stavy mohou úzce souviset s duševním zdravím. Stejně tak je tomu však u ekzémů, vysokých horeček a astmatu – to vše může být důsledkem dlouhodobých vnitřních obav, se kterými se člověk bojí vyrovnat. Svůj strach můžete ovšem ovlivnit pouze vy a to sepsáním si všech vašich obav na papír a jejich následným odbouráním.

Posedlost: problémy související s hmotností

Problémy s váhou mohou být často způsobeny nebo vyvolány posedlostí či intenzivním zájmem o drobnou nebo domnělou vadu – možná vás příliš znepokojují vrásky, malá prsa či svaly nebo jiné části těla. Péče o tělo je sice velmi důležitá a samozřejmě se o něj musíte starat, ovšem přílišný fanatismus vás může dohnat k nežádoucím nebo nebezpečným důsledkům.

Současná posedlost a strach

Je běžné, že se můžete začít obávat, že trpíte vážnou nemocí, i když k tomu není žádný důvod. Horší je však skutečnost, když o tom začněte hlouběji přemýšlet, neustále se pozorovat a poté si skutečně myslet, že jste v ohrožení. Takový moment totiž skutečnost rozhodně neulehčí, ale naopak ji ještě zhorší a to takovým způsobem, že učiní vznik nebezpečného onemocnění pravděpodobnější.

Emoční konflikty a stres

Žaludek je řízen složitým systémem, který je ovlivňován životními stresy. Pokud se dostanete do citlivých emočních konfliktů a nedokážete převzít zodpovědnost, růst a najít správné východisko, vaše negativní pocity a deprese sestoupí do vaší fyzické roviny, tedy zejména do vašeho trávicího traktu. Tímto způsobem totiž donutí mozek, aby zpozorněl, ovšem v takové chvíli již může být také pozdě.

Fotografie: Pixabay

Sebekritika a obavy: bolesti hlavy a migrény

Sebekritika, nízké sebevědomí a vnitřní obavy jsou důvody, které mohou způsobit, že se budete neustále cítit vyčerpaní a vystresovaní. V životě jsou sice chvíli, kdy se můžete dostat do nepříjemných situací, jako je ponížení, ovšem musíte se neustále snažit, abyste si odpustili a posunuli se dále. Nesnažte se také od sebe očekávat příliš mnoho nereálných věcí, protože to je velmi rychlá vstupenka do života utrpení.

Deprese a úzkost: onemocnění srdce

Deprese a časté úzkosti jsou spojeny s významně zvýšeným rizikem vzniku srdečních onemocnění. Pokud totiž tyto pocity v sobě neustále nosíte a nevíte, jak se jich zbavit, vaše srdce začíná mnohem rychleji být, což může vyvolat některé z kardiovaskulárních potíží, nespavost nebo například nechuť k jídlu.

Zdroj: Healthline, National Library Of Medicine, Researchgate

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]