Urputnou bolest hlavy lze zahnat i bez nutnosti konzumace léků. Dbejte také na jednoduchou prevenci

Fotografie: Freepik

Bolest hlavy známe snad všichni. Často při ní saháme po lécích, které nám v krátké době uleví. Pokud je ale užíváme příliš často, mohou se dostavit negativní účinky nebo rezistence vůči jejich složkám.

Stres, dehydratace, kocovina nebo ponocování jsou nejčastější faktory, které vyvolávají bolest hlavy. Přestože jsou regály lékáren plné prášků a tablet, které slibují okamžitý účinek, spousta lidí dává přednost alternativním metodám pomoci. Vyzkoušet můžete osm způsobů, o kterých odborníci tvrdí, že nabízí rychlou a účinnou úlevu od bolesti hlavy.

Fotografie: Freepik

Dopřejte si masáž nebo obklady

Masáže jsou pro tělo terapeutické. Bolest hlavy může být výsledkem nahromaděného napětí v ramenou a krku nebo špatného držení těla. Terapeutická masáž prokazatelně bojuje s chronickou bolestí hlavy a jako bonus uvolňuje svaly. Pokud trpíte tenzní bolestí hlavy, která bývá tupá a svíravá, úlevu poskytnou teplé nebo studené obklady. Obklad by přitom neměl být na hlavě déle než deset minut. Pokládejte ho buď přímo na bolavé místo nebo na zátylek podle toho, co je vám příjemnější.

K aromaterapii je většina lidí skeptická, přesto existují důkazy, že určité vůně spouští chemickou reakci v mozku. Pokud vás bolí hlava, vyzkoušejte extrakt z eukalyptu nebo relaxační levanduli. Uvolnit napětí lze i dechovým cvičením. Najděte si klidné místo, kde se můžete soustředit, a začněte se zhluboka nadechovat. Pomalu napočítejte do pěti, pak stejným tempem vydechujte. Nadechujte se do břicha a snažte se přitom vyčistit hlavu od nepříjemných myšlenek.

Pijte dostatek tekutin

Výrazné zlepšení přinese i dostatečný pitný režim. Dehydratace je jedním z hlavních faktorů, které bolest hlavy způsobují. Vyhýbejte se nadměrné konzumaci kávy a alkoholu. Dbejte také na dostatečný spánek a odpočinek. Snažte se každý den usínat přibližně ve stejnou dobu a ve stejný čas se i budit. Pokud vám dělá spánek potíže, vypněte všechna elektrická zařízení v ložnici. Snižte spotřebu kofeinu a alkoholu a před spaním si dopřejte teplou relaxační koupel.

Fotografie: Freepik

Veďte si záznamy o tom, co jste jedli

Užitečné je také vést si záznamy. Až vás příště bude bolet hlava, zaznamenejte si, co jste ten den konzumovali. Nejčastěji způsobují bolesti výrobky s obsahem kofeinu (například káva, čokoláda nebo energy drinky), potraviny s glutamátem sodným nebo potraviny obsahující dusičnany, například zpracovaná masa. Na vině mohou být i potraviny obsahující tyramin, látku, která se vyskytuje v některých sýrech.

Někdy se vyplatí sáhnout i po bylinkách. Pro své uklidňující schopnosti je nejznámější heřmánek, pomoci vám ale může i pampeliška, zázvor nebo meduňka. Stačí bylinky krátce povařit, nechat vylouhovat a odvar několikrát denně pít. Pokud máte nějaké zdravotní obtíže nebo berete léky, bylo by vhodné se před jejich konzumací poradit s lékařem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]