Nepříjemné změny, které mohou nastat, pokud z ničeho nic přestanete pít kávu

obrázek:independent.co.uk

Káva patří celosvětově mezi nejoblíbenější nápoje. Neustále roste poptávka po kvalitních zrnech a je to znát i na stále propracovanější kávové kultuře. Jednoduše platí, že káva je trochu i životní styl, a řada z nás tedy kávu pije i jen z čistě společenských důvodů.

Hodně se ale hovoří i o možných negativních dopadech kávy. Někteří odborníci varují, že káva je droga jako každá jiná a stejně tak snadno si na ní můžeme vytvořit závislost. Co se tedy stane, pokud kávu zcela vysadíme? Jak se náš život promění?

Změna hmotnosti

Je realistické domnívat se, že vaše hmotnost se nějakým způsobem promění. Záleží především na tom, jaký typ kávy jste pili. Pokud jste si pravidelně dopřávali malé espresso třeba i několikrát denně, je možné, že trochu přiberete. Káva totiž přirozeně zrychluje metabolismus. Jenže pokud jste byli zvyklí pít tučné velké latte, třeba i s cukrem nebo příchutí, pak se těšte na úbytek hmotnosti. Tyto typy káv často vydají za pořádnou svačinu.

Zhoršení koncentrace

Kofein stimuluje uvolňování dopaminu a adrenalinu. To jsou látky, které našemu tělu pomáhají být v bdělosti a zostřují vnímání našich smyslů. To je také důvod, proč nás káva vždy postaví na nohy. Jakmile tedy přestanete kávu zcela pít, soustředění a celková bdělost se pravděpodobně mírně zhorší. Tento stav se během několika týdnů vyrovná, ale zpočátku můžete počítat se zhoršeným pracovním výkonem.

Třes rukou

Jste-li skutečně pravidelnými konzumenty kávy a dopřáváte si více než 3 šálky denně, pak se dá říci, že jste v určitém ohledu na kávě závislí. V případě, že ji pak náhle vysadíte, vaše tělo se bude bránit – a to třeba i tak, že zaznamenáte nepříjemný třes rukou nebo celkovou roztěkanost.

Nejistota a úzkosti

I pokud nejste přirozeně úzkostlivý člověk, může se po vysazení kávy stát, že se začnete cítit podivně nejistě, napjatě a v křeči. Je to způsobeno chemickou nerovnováhou v mozku. Tento stav může trvat několik dní i týdnů, ale dá se zmírňovat například pitím čaje nebo častějším pohybem.

Bolesti hlavy

Jakmile zmizí kofein, většinou se dostaví bolesti hlavy. To je bohužel nejčastější vedlejší účinek vysazení kávy. Je to způsobeno rozšířením krevních cév, čímž se zvyšuje i krevní oběh do mozku. Pokuste se nezahánět bolest hlavy prášky, ale spíše se zaměřte na pravidelnou hydrataci, dostatečné větrání a vydatný spánek, který vám pomůže cítit se lépe.

Méně energie

Bohužel je fakt, že bez kávy se budete cítit unavenější a bez energie. Efekt kofeinu trvá průměrně 5 hodin, proto hodně lidí pije víc než jeden šálek kávy denně, aby měli dostatek energie na všechny své činnosti. Nedostatek energie je zcela přirozený příznak absence kofeinu, tělo se musí s touto změnou vyrovnat, ale po pár týdnech budete opět v pohodě.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]