Pití kávy na lačný žaludek může mít negativní dopad na zdraví

Všichni ji známe a všichni si ji čas od času dáme. Málokdo však tuší, že káva nemusí být zas tak prospěšná. Než se dostaneme k negativům, je třeba zmínit jednu pozitivní vlastnost. Obsahuje kofein, který nás v případě potřeby nakopne a dodá nám energii. Dát si ji jednou za čas z těchto důvodů není až tak velký problém.

Nejhorší je ráno, na lačný žaludek

Tím úplně nejhorší, co se týká kávy, je dát si ji hned ráno po probuzení, na lačný žaludek. Tímto můžeme náš organismus doslova rozhodit. Nehledě na to, že tělo si postupně na kofein zvyká a pro dosažení potřebné stimulace je třeba výrazně zvyšovat dávky. A tak tělu škodíme více a více. Jak?

Zažívací potíže

Pití kávy výrazně zvyšuje hladinu kyseliny chlorovodíkové v našem zažívacím traktu. To znamená, že tím zhoršujeme funkci zpracování potravy a funkci trávení. Výsledkem je špatný rozklad proteinů, nadýmání, ale dokonce i rakovin a tlustého střeva.

Chuť k jídlu

Kofein sice dokáže zrychlit metabolismus a tím zlepšit spalování tuků. Zároveň ale ranní káva na lačný žaludek vyvolá velké chutě k jídlu. Najednou budeme hledat co můžeme snít. A místo optimální snídaně to budou potraviny se špatným glykemickým indexem, které neprospívají ani naší váze, ani naší postavě.

Vstřebávání živin

Tělo je potřebuje k běžnému chodu. I když máte pestrý jídelníček, nemusí se do těla dostat vše, co vaše jídlo obsahuje. Důvodem je zde zase káva, který může negativně ovlivnit vstřebávání živin. To proto, že dochází k rychlejšímu vyprazdňování žaludku i rychlejšímu průchodu střevy.

Dech

Káva může být problémem i pro váš dech. Rozhodně nepřispívá k tomu, aby byl svěží. Najednou tak budete mít potřebu používání osvěžujících bonbonů, nebo žvýkaček.

Když už kávu, tak kdy?

Pokud to bez půstu nevydržíte a svou kávu zkrátka potřebujete, nedávejte si ji na lačno. Nejlepší je dát si ji po snídani – která by měla přijít co nejdříve po probuzení. Když dojíte, počkejte minimálně hodinu, než si dáte svůj první šálek. Zkuste to a uvidíte, jak vám to prospěje.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]