Každý člověk má svůj vlastní tělesný pach. Jeho změna může dokonce varovat před nemocí

Fotografie: Depositphotos

To, že má každý z nás svůj vlastní a jedinečný tělesný pach není nic nového. Jistě používáte deodoranty, takže si to také uvědomujete. Zjistěte, proč tomu tak je a co se děje, když se vůně náhle změní.

Tělesný pach je naprosto normální a má ho každý z nás. Každá osoba má svou vlastní výraznou vůni, která je pro ně typická. Změny tělesného pachu se mohou během života vyskytnout a ve většině případů nevykazují žádné vážné problémy.

Změny v této oblasti jsou často způsobeny třemi hlavními důvody:

  • strava,
  • stres,
  • zdravotní problémy.
Fotografie: Freepik

Co je to pot a proč lidské tělo zapáchá?

Pot je z velké části voda, ale obsahuje také malé množství soli. Žlázy v hlubší vrstvě kůže tvoří pot. Tyto žlázy se nacházejí po celém těle, ale jich více v podpaží, dlaních, na čele a na chodidlech. Hlavní funkcí potu je regulovat tělesnou teplotu a napomáhá k ochlazování pokožky.

Potit se můžete také při konzumaci teplých nebo kořeněných jídel, horečce a emocionálním utrpení. Pokud se člověk nadměrně potí, mohlo by to být způsobeno některým ze základních zdravotních stavů.

Jedná se zejména o obezitu nebo vysokou hladinu tuku, hormonální změny (zejména během menopauzy), infekce nebo jiné onemocnění spojené s horečkou, cukrovku nebo hyperaktivní štítnou žlázu. Některé léky také mohou způsobit hojné pocení, včetně léků na deprese, selektivní inhibitory (SSRI) nebo tricyklická antidepresiva. Samotný pot je přitom bez zápachu. Zápach vytváří protein v kombinaci s bakteriemi, které žijí na pokožce.

Fotografie: Freepik

Proč se mění tělesný pach?

Každý z nás si může všimnout změny v tělesném pachu, pokud začne užívat nové léky, jako jsou antidepresiva. Některé studie ukazují, že se vůně ženy mění podle toho, kde se nachází v ovulačním cyklu. Změny mohou nastat také v případě, že jste změnili svou stravu. Zejména potraviny jako brokolice, květák, koření, káva nebo alkohol mohou změnit vaši vůni. Konzumujete-li hodně česneku, můžete na sobě také pozorovat určité změny a možná budete potřebovat silnější deodorant.

Dalším důvodem je stres. Emoční nestabilita je jedním z hlavních důvodů, proč se tělesná vůně může zvýšit, stát se trochu drsnější nebo mít přetrvávající efekt. V lidském těle existují dva typy potních žláz: ekrinní a apokrinní. Ekrinní žlázy se vyskytují všude a vytvářejí jen vodnatý pot. Apokrinní žlázy se soustředí v podpaží a slabinách a produkují druh mastného potu. Když se objeví úzkosti, apokrinní žlázy začnou více pracovat. Díky tomu povrchové bakterie vydávají pach.

Lékařské příčiny neobvyklé vůně

Změny tělesného pachu mohou znamenat, že jste nemocní nebo máte chronické zdravotní problémy. Stavy jako je cukrovka, onemocnění ledvin nebo onemocnění jater, mohou zhoršit tělesnou vůni. Jak si s tím poradit? V některých případech stačí jen trochu změnit stravu, začít meditovat nebo si najít jiný způsob, jak si odpočinout a poradit se s lékařem, máte-li zdravotní potíže. A vyzkoušet pochopitelně můžete také nový deodorant, který bude možná fungovat lépe, než ten stávající.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]