Rychlý váhový úbytek nemusí být jen důvodem k oslavě. Může se jednat o vážný zdravotní problém

Fotografie: Freepik

Hubnutí je obvykle dlouhý proces, který začíná v hlavě. Někdy se ale může stát, že bez velkého snažení dojte k velkému váhovému úbytku. Může to mít ale vážné zdravotní důvody.

Znatelný váhový úbytek bez jakékoli snahy zhubnout není dobrým znamením. Smutným faktem je, že to může být znamení vážné nemoci. Pokud hubnete bez úpravy jídelníčku, navýšení fyzické aktivity nebo snížením množství stravy, je důležité poradit se s odborníkem. Čím dříve bude nebezpečí odhaleno, tím větší je šance, že případnou nemoc odhalíte.

Rychlé hubnutí

Každá žena si přeje být štíhlá, a tak když jdou kila dolů, rozhodně si nestěžujeme. Avšak rychlé hubnutí může způsobit velkou únavu, díky které se nedokážete soustředit na každodenní činnosti. Extrémní úbytek hmotnosti se nazývá kachexie. Avšak ne vždy musí být rychlý váhový úbytek důvodem k obavám.

Fotografie: Freepik

Hubnutí podle typu žen

Pokud je typ těla astenický, pak ve srovnání s normostenikou a hyperstenikou často dochází k podváze. Současně neexistují žádné odchylky a člověk se cítí docela zdravý a energický. Vaše okolí může věřit, že existují zdravotní problémy, při pohledu na silnou hubenost. Astenici mají velmi často nízký krevní tlak, anémii nebo chudokrevnost a problémy se žaludkem a cévami.

Jak hubnou ženy

Zkratka BMI označuje index tělesné hmotnosti (Body Mass Index) určuje, jak na tom skutečně jste. Vypočítává se na základě vaší hmotnosti s výšky. Tak například dívka vysoká 180 cm, která váží 70 kg má zcela normální váhu. Pokud je však výška vyšší, nebo tělesná hmotnost nižší, může to znamenat podváhu. Své BMI zjistíte, když svou váhu v kilogramech vydělíte druhou mocninou výšky v metrech. Zde jsou hodnoty BMI a co znamenají:

  • 16,5 a méně: těžká podvýživa,
  • 16,5 až 18,5 podváha,
  • 18,5 až 25 ideální váha,
  • 25 až 30 nadváha,
  • 30 až 35 obezita prvního stupně,
  • 35 až 40 obezita druhého stupně,
  • 40 a více obezita třetího stupně (morbidní obezita).
Fotografie: Freepik

Problémy se ztrátou hmotnosti

Pokud jste spolu s úbytkem na váze zaznamenali další problémy, je nesmírně důležité okamžitě kontaktovat svého lékaře. Ztráta hmotnosti do stupně podváhy nebo dokonce těžké podvýživy je alarmující.

Důvody rychlého úbytku hmotnosti u žen

Důvodů může být několik, některé jsou banální, jiné zase vážné. Tím prvním je podvýživa. Jednoduše z důvodu toho, že není co jíst. Tento důvod se týká spíše žen z rozvojového světa. Dalším nevysvětlitelným důvodem, proč ženy hubnou, je to, že ztratily svalovou hmotu. Obvyklé je to u žen nad 40 let, které by se z tohoto důvodu měly zaměřit na vyvážený jídelníček a dostatek fyzické aktivity. Problémy se štítnou žlázou mohou způsobit mnohé zdravotní neduhy, obvykle se jako první projeví ztrátou hmotnosti. Dalším vážnějším důvodem může být peptický vřed nebo například paraziti či rakovina.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]