Nepříjemné plísně nehtů mají utrum. Hravě si s nimi poradí i česnek a jablečný ocet

Fotografie: Depositphotos

Plíseň nehtů, známá také jako onychomykóza, není pouze estetickým problémem. Může způsobit nepříjemné symptomy a zhoršit kvalitu vašeho života.

Plíseň nehtů je běžným problémem postihujícím mnoho lidí po celém světě. Toto onemocnění nehtů může být nepříjemné a esteticky rušivé, ale v některých případech může vést i k bolesti a zvýšenému riziku infekce, uvádí doktorka Elaine K. Luo. Široká škála léčebných možností je k dispozici, od léčivých přípravků na předpis až po domácí prostředky a procedury. Zde jsou některé léčebné postupy, které pomohou zlepšit stav a vrátit vám zdravé a krásné nehty.

Co je onychomykóza

Onychomykóza neboli plíseň nehtů je infekční onemocnění způsobené houbami. Nehty postižené plísní se mohou stát žlutými, zhrublými nebo křehkými a mohou vykazovat další změny v textuře a barvě. Tato podmínka může postihnout jak nehty na rukou, tak na nohou, ale nehty na nohou jsou ovlivněny častěji, informoval zdravotnický portál Healthline.

Onychomykóza se často přenáší v teplém a vlhkém prostředí, jako jsou sprchy, bazény nebo společné koupelny, vysvětluje dále doktorka Luo, a může se šířit i z jednoho nehtu na druhý. Navíc může být obtížné se jí zbavit, protože houby se mohou zanořit hluboko do nehtového lůžka a být odolné vůči konvenčním léčbám.

onycholýza nehet
Fotografie: Freepik

Jak se zbavit infekce podomácku

Plísňová infekce může způsobit změny v textuře, barvě a celkovém vzhledu nehtů a může být obtížná k léčbě. Vedle léčby předepsané lékařem můžete vyzkoušet také některé domácí prostředky, které mohou přispět k úlevě a zlepšení stavu postižených nehtů. Existuje několik  domácích způsobů, jak se zbavit plísně nehtů a obnovit zdraví vašich nehtů, radí podiatr Adam Hotchkiss.

Ústní voda Listerine

Obsahuje mentol, thymol a eukalyptus, které mají antibakteriální a antimykotické účinky. Možná proto je oblíbeným lidovým prostředkem proti plísni nehtů na nohou. Příznivci této léčby doporučují namáčet postiženou nohu v misce s jantarově zbarveným přípravkem Listerine po dobu 30 minut denně.

Změna barvy nehtů může poukázat na zdravotní potíže. Jedná se i o nedostatek železa a vápníku

Česnek

Studie z roku 2019 naznačuje, že česnekový extrakt by mohl mít protiplísňové účinky. Plísně nehtů na nohou můžete léčit česnekem tak, že na postižené místo denně na 30 minut přiložíte nasekaný nebo rozdrcený stroužek česneku. Lepší a méně zapáchající může být léčba zevnitř pomocí česnekových kapslí. Užívejte je podle pokynů výrobce.

Čajovníkový olej

Čajovníkový olej je známý svými antimykotickými vlastnostmi, které potvrzuje i souhrnná studie. Naneste malé množství čajovníkového oleje na postižený nehet a nechte působit přes noc. Opakujte denně, dokud infekce nezmizí.

Jablečný ocet

Jablečný ocet má dle studií antifungální vlastnosti, které mohou pomoci zastavit růst houb na nehtech. Namočte bavlněnou vatovou kuličku do jablečného octa a přiložte ji na postižený nehet. Nechte působit 30 minut a poté opláchněte vodou. Na ZdravémStravování jsme také psali o tom, že jablečný ocet pomůže zbavit se bradavic.

Výtažek z hadího kořene

Výtažek z hadího kořene se v několika studiích ukázal jako účinný prostředek s protiplísňovými vlastnostmi. Aplikovat jej můžete každý třetí den v průběhu prvního měsíce, dvakrát týdně během dalšího měsíce a poté už jen jednou týdně. Vaše potíže by měly postupně vymizet.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]