Změna barvy nehtů může poukázat na zdravotní potíže. Jedná se i o nedostatek železa a vápníku

Fotografie: Depositphotos

Barva nehtů může být důležitým indikátorem zdravotního stavu. Změny v barvě nehtů mohou signalizovat různé potíže, od nedostatků živin po vážné onemocnění.

Každý z nás pravděpodobně sledoval své nehty alespoň jednou a povšiml si nějakých změn v jejich barvě. Co však tyto změny znamenají? Bílé skvrny, žluté nehty, nebo dokonce modrá barva mohou být indikátorem širšího zdravotního problému, jak říká doktorka Cynthia Cobb. Zde je přehled toho, co může změna barvy nehtů prozradit o našem zdraví.

Barva nehtů a o čem může vypovídat

Healthline zmiňuje, že zdravé nehty bývají pevné, hladké, z větší části se jeví růžově zbarvené a v části nehtového lůžka obvykle se světlejší oblastí tvaru půlměsíce. Ta se však nemusí vyskytovat vždy. Pokud se objeví změna ve struktuře nehtu nebo nestandardní zabarvení, je to nejčastěji známkou špatných stravovacích návyků. V některých případech však může jít také o infekci nebo projev vážnějšího onemocnění. Zde je přehled nejčastějších barevných změn na nehtech:

Bledé nehty

Bledé a tenké nehty mohou podle doktorky Debry Sullivan naznačovat nedostatek železa, který se obvykle pojí s anémií. Anémie čili chudokrevnost může způsobit nedostatek kyslíku v těle, což může vést k únavě, slabosti a dušnosti. Pokud si všimnete bledých nehtů, měli byste se poradit s lékařem, který může doporučit další testy a vhodnou léčbu.

nehty
Fotografie: Freepik

Modré nehty

Modrá barva na nehtech může být podle lékaře Darragha O‘Carrolla známkou nedostatku kyslíku nebo problémů s oběhem. Pokud se modravá barva objeví náhle a doprovází ji dušnost nebo bolest na hrudi, může to být známkou závažnějšího zdravotního problému, jako je srdeční selhání nebo problémy s dýcháním. Je důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud se objeví modré nehty, aby se zjistila příčina a zahájila vhodná léčba.

Žluté nehty

Žlutá barva na nehtech může být způsobena různými faktory, včetně kouření, nadměrného používání laků na nehty nebo onemocnění jater, uvádí doktorka Sarrah Taylor. Dlouhodobé kouření cigaret může způsobit žloutnutí nehtů kvůli vysokému obsahu nikotinu a jiných škodlivých látek. Žlutá barva se také objevuje v případě plísňových onemocnění. Jak se zbavit plísně nehtů domácími prostředky, jsme již radili na ZdravémStravování.

Barva moči je spolehlivým indikátorem tělesného zdraví. Může upozornit i na ledvinové kameny a infekci

Bílé skvrny

Malé bílé skvrny na nehtech jsou obvykle způsobeny mikrotraumaty nebo nadměrným kousáním nehtů, udává doktorka Cynthia Cobb. Tyto skvrny nejsou obvykle známkou zdravotního problému a běžně se samy od sebe zahojí. Nicméně pokud jsou skvrny větší a nezmizí po určité době, mohou být známkou nedostatku vápníku nebo zinku.

Černé nehty

Černá barva na nehtech může být dle odborných studií způsobena podlitinou nebo hematomem pod nehtem. Pokud se však černá barva objeví bez zjevného zranění, může to být známkou melanomu nebo jiné formy rakoviny kůže. Je důležité vyhledat lékařskou pomoc, aby se provedlo další vyšetření a zjistila příčina změny barvy nehtů.

Zelené nehty

Zelená barva na nehtech může být způsobena bakteriální nebo plísňovou infekcí, jak dokládá případová studie. Infekce nehtů může nastat, když se bakterie nebo plísně dostanou pod nehet, což může způsobit změnu barvy a struktury nehtů. Pokud se objeví zelená barva na nehtech, je důležité vyhledat lékařskou pomoc, aby se zjistila příčina a podstoupila vhodná léčba.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]