Pokud trpíte na pálení žáhy, ihned zpozorněte. Jedná se o poslední varování před vážnou nemocí

Fotografie: Depositphotos

Pálení žáhy vám může velmi snadno znepříjemnit život. V případě, že se s příznakem potýkáte i vy, raději se rychle poraďte se svým praktickým lékařem.  

Pokud trpíte pálením žáhy častěji, než je běžné, pravděpodobně za příznakem stojí nebezpečné onemocnění – a to v některých případech dokonce i rakovina nebo srdeční infarkt. Je proto důležité, abyste příznak nikdy nepodceňovali a v případě jeho přítomnosti se vždy ujistili, že není vaše zdraví v ohrožení. Jak také uvádí lékařka Cynthia Taylor Chavoustie, na vině může být často GERD.

Rakovina hrtanu a jícnu

Neustálý průnik žaludeční kyseliny do jícnu může vést k rozvoji adenokarcinomu jícnu, což je velmi nebezpečný problém. Pokud byste jej totiž neléčili, nejenže výrazně zhorší kvalitu vašeho života, ale také zvýší riziko vzniku rakoviny hrtanu a jícnu. To je velmi nebezpečný stav, který může v krajních případech skončit smrtí. Mezi časté příznaky patří zejména bolest v těchto místech, bolest na hrudi a také bolest v epigastrické oblasti.

Srdeční infarkt

Srdeční infarkt je nebezpečné onemocnění, které může ohrozit váš život. Ovšem stává se, že přichází pomalu a člověk na něj zareaguje až v momentě, kdy výrazně ovlivňuje jeho organismus a životní funkce. Jak navíc uvádí server Healthline, často mu mohou předcházet různé příznaky, jako je bolest na hrudi, zrychlený tep, poruchy trávení a také nevolnost. Někteří odborníci však varují také právě před častým pálením žáhy.

Moje babička si stěžovala na studené ruce a nohy, dokud jsme nepřišli na pravou příčinu

Peptický vřed

Jedná se o další nepříjemný problém, ke kterému dochází, když kyselina v trávicím traktu eroduje výstelku žaludku nebo dvanáctníku. Tehdy se totiž často stává, že se objeví otevřená rána, jež může krvácet a způsobovat nepříjemné příznaky, jako je pálení žáhy, ale také nevolnost, zvracení, pálivá bolest a krvavá stolice. V žádném případě není dobré tyto příznaky podceňovat a měli byste je co nejdříve řešit s odborníkem.

muže pálí žáha
Fotografie: Pixabay

Plicní problémy

Pokud vás pálí žáha příliš často a nic s tím neděláte, je možné, že se postupem času dostane také do vašich plic. To však může vést k vážnému podráždění orgánu, zánětu hlasivek nebo bolesti v krku. Stejně tak se může objevit kašel, překrvení nebo chrapot, se kterým nepomáhají žádné léky. Jakmile tyto příznaky pocítíte, je nutné se co nejdříve obrátit na lékaře, neboť by kyselina v plicích mohla vést k vážnějším stavům, jako je zápal plic.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]