Potraviny, které způsobují nadýmání vyřaďte ze svého jídelníčku. Úleva se dostaví během několika dní

Fotografie: Freepik

Přemýšlíte, co stojí za tím, že máte břicho jako balón a cítíte se extrémně nafouknutí? Jaké potraviny způsobují nadýmání a v čem tento jev vlastně spočívá?

Odpovědi na tyto otázky najdete v následujícím článku, kdy vám po přečtení možná bude více jasné, jaké jsou důvody nafouknutého břicha. Zároveň je však potřeba říci, že velmi záleží také na konkrétním člověku a na tom, jak funguje zrovna daný organismus.

Fotografie: Freepik

Přebytek plynů není jediný důvod

Nejčastější příčinou nadýmání je hromadění plynů. Zároveň ale rozhodně nejde o jediný důvod, proč se můžete s tímto problémem opakovaně setkávat. Na vině může být také syndrom dráždivého tračníku, při špatném propojení nervů se střevem nebo kyselý reflux, kdy dochází k dráždění jícnu. Obě tyto varianty vyžadují diagnostiku od lékaře, takže pokud máte podezření na to, že nejde pouze o občasné běžné nadýmání, poraďte se s odborníkem.

Příliš soli

Fotografie: Freepik

Tělo potřebuje pro své správné fungování sůl, ale většina z nás jí větší množství, než je třeba. To může vést k zadržování tekutin nebo jiným vážnějším zdravotním problémům, jako je například vysoký krevní tlak. Většina soli ve stravě pochází z balených potravin a nejrůznějších polotovarů. Vždy si proto přečtěte na etiketách potravin obsah soli a snažte se to s denní konzumací příliš nepřehánět.

Velké množství sacharidů v jídelníčku

Sacharidy dodávají tělu palivo, které dokáže poměrně rychle a dobře využít. Nadměrné množství však vede k zadržování tekutin. Zpravidla se jedná o problém s jednoduchými a rychle vstřebatelnými sacharidy, které se téměř okamžitě promění na cukr v krvi.

Jednoduché sacharidy, jako jsou bílý chléb, cukrovinky, pečivo a slazené nápoje, totiž vstupují do vaší krve téměř okamžitě. Oproti tomu komplexní sacharidy, jako jsou celozrnné potraviny, ovoce a zelenina se tráví déle.

Přejídání

Tady je nejjednodušší odpověď na problém s nadýmáním. Žaludek má totiž pouze velikost vaší pěsti. Může se výrazně roztáhnout, ale tím může způsobit nadýmání, zvláště pokud jíte hodně slaného jídla a sacharidů. Důležitou radou tak je přestat jíst, než se budete cítit plní.

Perlivé nápoje

Fotografie: Freepik

Bubliny v sodě a jiných sycených nápojích, jako jsou pivo, šampaňské nebo minerální voda, plní citlivý trávicí systém přebytečnými plyny. Některé z nich můžete vypustit zpátky pryč, ale jakmile se plyn dostane do vašich střev, zůstane tam a cestuje dolů zažívacím traktem. Většina sodovek a podobných nápojů také obsahuje cukr, který často způsobuje zadržování tekutin a nadýmání.

Zácpa

Většina lidí se s tímto problémem občas potýká a jít také o příčinu nadýmání. Zácpa může být způsobena některými potravinami a také nedostatkem vody, vlákniny, náhlými změnami ve stravě nebo chronickým stresem. Zácpa se většinou sama vyřeší, ale cvičení a léky dostupné v obchodě mohou pomoci. Pokud zácpa trvá déle než několik dní, navštivte svého lékaře.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]