Není dieta jako dieta. Přehnané hubnutí nebo anorexie? Nevyhýbá se ani známým zahraničním celebritám.

Vyhublé topmodelky na kost se na vás usmívají z každého časopisu. Chtějí být krásné, bezchybné, dokonalé. Nejde pouze o modelky, ale i další celebrity, které jsou dnes a denně na očích.

Známé osobnosti jsou všem na očích, tudíž jsou pod velikým tlakem a kvůli přehnané touze vypadat co nejskvěleji dokáží zacházet opravdu hodně daleko. Přehnané hubnutí je de facto bruslení na tenkém ledě a hazard se zdravím. Je jen na odborníkovi, aby určil, zda se již nejedná o anorexii.

Mnohdy je to už opravdu jen krůček, protože touha po štíhlé postavě se může vymknout z rukou a člověk nejenže takřka nepřijímá potravu, ještě to málo ze sebe vypraví zvracením či projímadly. Pojďte se s námi podívat na tohoto strašáka a slavné ženy, které tlak veřejnosti i médií nevydržely a zašly s hubnutím hodně daleko.

Hubnutí a známé celebrity

Svého času se přehnané pohublosti nevyhnula ani krásná Victoria Beckham, herečka Keira Knightley, americká herečka a zpěvačka Nicole Richie, bývalá hvězda filmu Prci, prci, prcičky Tara Reid a dcera známé módní návrhářky Allegra Versace. Jenže tlak není veden pouze na známé osobnosti, ale i mladé dívky, které si tyto hvězdy berou za příklad. Nejhorší na tom je, že takto postižený člověk kolikrát tvrdí, že žádné problémy nemá a za skvělou (vyzáblou) figurou se ukrývají geny, zdravá strava a pohyb.

Jaký to má dopad?

Přesně opačný než dotyčná očekává. Vyzvracení jídla vede naopak k přejídání a potřeby těla získat energii. Nenechte si namluvit, že čím hubenější, tím lepší nebo zdravější. To je nesmysl. Pokud máte nějaké to kilo navíc, pak to ničemu nevadí. Většina velmi hubených lidí (a je jedno, zda je to známá osobnost nebo někdo ze sousedství) trpí množstvím odpírání čehokoliv včetně zdravotních problémů. Mít v těle tuky je nutnost. Chrání naše vnitřní orgány a mají ještě i další významné úkoly.

Mentální anorexie

Jde o poruchu (psychického rázu), kdy daný člověk úmyslně snižuje svou hmotnost. Hmotnost takového člověka je alespoň o 15 procent nižší, než by měla vzhledem k věku a výšce být. Anorektičky odmítají potravu, vymýšlejí si různé důvody, proč jíst nemohou/nechtějí a postupně snižují příjem energie. Zvykají si nejen na prázdný talíř, ale i žaludek.

Obrázek: pixabay.com