Sjögrenův syndrom se podepisuje na každodenním životě. Mezi příznaky patří i sucho v puse

Fotografie: Dimitrios Malamos / Creative Commons / Attribution 4.0

Sjögrenův syndrom je autoimunitní onemocnění, které postihuje žlázy zodpovědné za produkci slin a slz. To může způsobit velmi nepříjemné příznaky.

Sjögrenův syndrom je autoimunitní porucha postihující především žlázy produkující vlhkost v očích a ústech – tedy také sliny a slzy. Jedná se proto o problém, který může způsobovat velmi nepříjemné příznaky a podepsat se na vašem každodenním životě. Ačkoliv doposud neexistuje žádná známá příčina tohoto onemocnění, pozor by si před ním měly dávat především ženy po menopauze, říká doktorka Kristen M. Moyer.

Sjögrenův syndrom a jeho příznaky

Toto onemocnění je obvykle diagnostikováno jako primární nebo sekundární:

  • V případě primárního Sjögrenova syndromu není přítomno žádné jiné autoimunitní onemocnění – bývá agresivnější a může způsobovat větší suchost než sekundární typ.
  • Sekundární Sjögrenův syndrom je diagnostikován, pokud má jedinec i jiné autoimunitní onemocnění.

Mezi nejčastější příznaky Sjögrenova syndromu patří především sucho v ústech, které může ztěžovat mluvení nebo polykání (pacientům nejčastěji pomáhá žvýkání žvýkaček nebo cucání bonbonů) – stejně tak však zvyšuje riziko zubního kazu. Často se pak také objevuje suchost očí, kterou může doplňovat pocit pálení nebo přítomnosti jiného tělesa v oku.

Může postihovat celé tělo

Sjögrenův syndrom může postihnout celé tělo. Někteří jedinci zaznamenali v případě tohoto onemocnění také vaginální suchost, suchou kůži, únavu, vyrážky nebo výrazné a časté bolesti kloubů. V některých případech pak došlo k rozvoji zánětu orgánů, a to zejména ledvin a plic – pokud se s tímto problémem setkáváte častěji i vy, může vám lékař předepsat léky, které pomáhají předcházet poškození orgánů a tlumit vedlejší účinky imunitního systému.

psoriáza
Fotografie: Freepik

Rizikové faktory Sjögrenova syndromu

Ačkoliv neexistuje žádná specifická příčina nebo rizikový faktor Sjögrenova syndromu, devět z deseti lidí, kteří trpí tímto onemocněním, jsou ženy – zejména po menopauze. K rozvoji problému by mohl přispívat úbytek estrogenu či celkové změny těla, ke kterým během tohoto období dochází. Dalšími možnými faktory jsou poté jiné autoimunitní poruchy a také genetické predispozice.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]