Jakmile se objeví tukové tělísko na očním víčku, vyplatí se okamžitě jednat

Fotografie: Freepik

Chcete vypadat o pár let mladší, ale trápí vás povadlý pohled, který způsobují oční víčka, na kterých se usadil tuk. Nejde o nic výjimečného a moderní medicína si naštěstí s tímto jevem ví rady. Lipomy na očních víčkách většinou nemají žádné zdravotní omezení, ale jde v podstatě pouze o estetický problém, který se dá vylepšit.

Tuková tkáň na očním víčku

Lipomy na očním víčku představují tukové výrůstky, které jsou benigní povahy. Mnoho lékařů tak doporučuje řešit problém co nejdříve a strukturu odstranit ideálně skutečně co nejrychleji. Tuková tkáň totiž může růst překvapivě rychle, což dokáže zkomplikovat vidění a případně tlačit i na samotné oko. Na tento problém obecně trpí především lidé starší 50 let. Nevyhýbá se mužům ani ženám, pro které jde o palčivý problém právě z pohledu vzhledu.

Jak dochází k rozvoji tukového váčku na očním víčku?

A co jsou příčiny, které způsobují, že se zrovna na vašem očním víčku objevil tento problém? Důvodů může být celá řada a mnohdy se objeví víceméně bez varování i ve chvíli, kdy nespadáte do žádné z rizikových kategorií. Důvodem pro vznik tukového váčku na očním víčku mohou být především následující faktory:

  • Poškození očních víček
  • Cukrovka nebo dna
  • Nemoci nervového systému
  • Zablokování mazových žláz
  • Sedavý životní styl
  • Obezita v kombinaci se špatnou výživou
  • Genetická predispozice
  • Infekční onemocnění

Jaké jsou hlavní příznaky lipomu na očním víčku

Pro objevení lipomu na očním víčku není potřeba žádná speciální diagnostika. Typicky jde o malou bouličku vyplněnou tukem, která se postupně zvětšuje. S tím, jak roste její velikost, dochází ke zhoršování vidění a zmenšuje se zorné pole. Hodně také záleží, zda jde o problém na vrchním či spodním víčku, protože obě varianty jsou možné a poměrně často se vyskytují.

Co dělat, když objevíte lipom na očním víčku

Máte podezření, že se na vašem očním víčku začíná tvořit typický útvar vyplněný tukovou tkání? V takovém případě můžete navštívit hned tři různé lékaře. Na problém se podívá dermatolog, kosmetolog a oční lékař zase zhodnotí, jaký vliv bude mít problém na vidění a zda dochází k přímému ohrožení zraku.

V ideálním případě je vhodné navštívit všechny tři specialisty, kteří se vzájemně doplňují a pomohou vám s konkrétními otázkami ohledně této problematiky.

Jaký je princip léčby tukové tkáně na očním víčku

Jakmile se objeví tukové tělísko na očním víčku, vyplatí se okamžitě jednat. Na nic nečekejte a navštivte specialistu, protože při brzkém zahájení léčby jsou výsledky mnohem lepší a navíc se dostavují rychleji.

Pokud jde o malý problém, který pravděpodobně nebude mít tendenci nijak výrazně růst, volí lékaři neinvazivní metody terapie. V takovém případě je nutné nasadit dietu s minimálním obsahem tuků. K tomu se přidává užívání vhodných léků.

Když k tomu přidáte i trochu pohybu, bude se tuková tkáň štěpit rychleji, což může celý proces usnadnit. Počítejte také s tím, že během celého procesu léčby je velmi důležité nepoužívat dekorativní kosmetiku v oblasti očí.

Lidové způsoby léčby

Pokud chcete proces usnadnit, nebo máte pocit, že se u vás tento problém objevuje a chcete to zastavit hned na začátku, mohou se hodit některé lidové způsoby léčby. Na místo s výskytem lipomu přikládejte obklady a krémy, které zastaví další růst problému.

Vhodné přípravky navíc zastaví šíření bakterií a pomohou s vyčištěním okolního místa, aby nedošlo například k rozvoji zánětu. Vždy si však zkontrolujte, že je používaná látka vhodná pro ošetření oka a blízkého okolím, ať si zbytečně nezpůsobíte zánět spojivek či jiný další problém.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]