Jakmile se objeví tukové tělísko na očním víčku, vyplatí se okamžitě jednat

Fotografie: Freepik

Chcete vypadat o pár let mladší, ale trápí vás povadlý pohled, který způsobují oční víčka, na kterých se usadil tuk. Nejde o nic výjimečného a moderní medicína si naštěstí s tímto jevem ví rady. Lipomy na očních víčkách většinou nemají žádné zdravotní omezení, ale jde v podstatě pouze o estetický problém, který se dá vylepšit.

Tuková tkáň na očním víčku

Lipomy na očním víčku představují tukové výrůstky, které jsou benigní povahy. Mnoho lékařů tak doporučuje řešit problém co nejdříve a strukturu odstranit ideálně skutečně co nejrychleji. Tuková tkáň totiž může růst překvapivě rychle, což dokáže zkomplikovat vidění a případně tlačit i na samotné oko. Na tento problém obecně trpí především lidé starší 50 let. Nevyhýbá se mužům ani ženám, pro které jde o palčivý problém právě z pohledu vzhledu.

Jak dochází k rozvoji tukového váčku na očním víčku?

A co jsou příčiny, které způsobují, že se zrovna na vašem očním víčku objevil tento problém? Důvodů může být celá řada a mnohdy se objeví víceméně bez varování i ve chvíli, kdy nespadáte do žádné z rizikových kategorií. Důvodem pro vznik tukového váčku na očním víčku mohou být především následující faktory:

  • Poškození očních víček
  • Cukrovka nebo dna
  • Nemoci nervového systému
  • Zablokování mazových žláz
  • Sedavý životní styl
  • Obezita v kombinaci se špatnou výživou
  • Genetická predispozice
  • Infekční onemocnění

Jaké jsou hlavní příznaky lipomu na očním víčku

Pro objevení lipomu na očním víčku není potřeba žádná speciální diagnostika. Typicky jde o malou bouličku vyplněnou tukem, která se postupně zvětšuje. S tím, jak roste její velikost, dochází ke zhoršování vidění a zmenšuje se zorné pole. Hodně také záleží, zda jde o problém na vrchním či spodním víčku, protože obě varianty jsou možné a poměrně často se vyskytují.

Co dělat, když objevíte lipom na očním víčku

Máte podezření, že se na vašem očním víčku začíná tvořit typický útvar vyplněný tukovou tkání? V takovém případě můžete navštívit hned tři různé lékaře. Na problém se podívá dermatolog, kosmetolog a oční lékař zase zhodnotí, jaký vliv bude mít problém na vidění a zda dochází k přímému ohrožení zraku.

V ideálním případě je vhodné navštívit všechny tři specialisty, kteří se vzájemně doplňují a pomohou vám s konkrétními otázkami ohledně této problematiky.

Jaký je princip léčby tukové tkáně na očním víčku

Jakmile se objeví tukové tělísko na očním víčku, vyplatí se okamžitě jednat. Na nic nečekejte a navštivte specialistu, protože při brzkém zahájení léčby jsou výsledky mnohem lepší a navíc se dostavují rychleji.

Pokud jde o malý problém, který pravděpodobně nebude mít tendenci nijak výrazně růst, volí lékaři neinvazivní metody terapie. V takovém případě je nutné nasadit dietu s minimálním obsahem tuků. K tomu se přidává užívání vhodných léků.

Když k tomu přidáte i trochu pohybu, bude se tuková tkáň štěpit rychleji, což může celý proces usnadnit. Počítejte také s tím, že během celého procesu léčby je velmi důležité nepoužívat dekorativní kosmetiku v oblasti očí.

Lidové způsoby léčby

Pokud chcete proces usnadnit, nebo máte pocit, že se u vás tento problém objevuje a chcete to zastavit hned na začátku, mohou se hodit některé lidové způsoby léčby. Na místo s výskytem lipomu přikládejte obklady a krémy, které zastaví další růst problému.

Vhodné přípravky navíc zastaví šíření bakterií a pomohou s vyčištěním okolního místa, aby nedošlo například k rozvoji zánětu. Vždy si však zkontrolujte, že je používaná látka vhodná pro ošetření oka a blízkého okolím, ať si zbytečně nezpůsobíte zánět spojivek či jiný další problém.