Nemoci, které zvyšují riziko vzniku Alzheimerovy choroby, stále většina lidí podceňuje

Fotografie: Freepik

Vážné nemoci jsou často provázané, a když trpíte jednou, je vysoká pravděpodobnost, že se projeví brzy i jiná. Alzheimer například často vzniká jako důsledek dalších onemocnění. Vědci stále tuto nemoc dokonale neznají a nemohou prokázat souvislost mezi jednotlivými chorobami. Pravdou ale je, že se u pacientů vyskytují v podobných kombinacích.

Anémie

Při tomto onemocnění se v krvi nachází málo červených krvinek. To jsou buňky, které jsou zodpovědné za transport kyslíku do životně důležitých orgánů. Jakmile je krvinek nedostatek, tělo je unavené a bez energie. Kromě toho je onemocnění charakterizováno slabostí, dušností, studenýma rukama a nohama.

Několik studií potvrdilo souvislost mezi anémií a vyšším rizikem vzniku Alzeheimerovy choroby, a to až o 40 procent. Vědci se domnívají, že je to způsobeno nedostatečným přísunem kyslíku do mozku, který může způsobit poškození podobné těm, které se vyskytují u pacientů s Alzheimerovou chorobou.

Deprese a úzkostná porucha

Smutek, depresivní nálada a zvýšená úzkost jsou prvními příznaky Alzheimera. Některé výzkumy ale naznačují, že tyto stavy samy o sobě mohou být spouštěči, které chorobu způsobují.

Teorie tvrdí, že kortizol, který se aktivně produkuje během deprese, může poškodit mozek a vést tak ke vzniku Alzheimerovy choroby. Některé typy antidepresiv mohou být použity jako léčivo, které může zastavit postupující onemocnění.

Fotografie: Freepik

Cukrovka

Dalším rizikovým faktorem je diabetes. Onemocnění způsobuje závažný zánět v několika důležitých orgánech najednou, a to včetně mozku. Také přispívá ke stavu, který výrazně zvyšuje riziko cévní mozkové příhody, což je další významný faktor pro vznik Alzheimerovy choroby.

Onemocnění dásní

Paradontóza může vznikat hromaděním bakterií v ústech. Bakterie jsou ale pohyblivé a mohou tak pronikat přímo do orgánů. Těmi jsou také srdce a mozek. Naštěstí jde s onemocněním úspěšně bojovat a zabránit tak vzniku Alzheimera.

Fotografie: Pixabay

Sluchové postižení

Poškození nebo ztráta sluchu nezpůsobují poškození mozku, ale může urychlit postupující demenci. Výzkum z USA odhaluje, že existuje vztah mezi ztrátou sluchu a zvýšeným rizikem těchto onemocnění.

Herpes a jiné infekce

Mnoho vědců se také domnívá, že existuje přímý vztah mezi chronickými infekcemi, jako je opar a zvýšeným rizikem vzniku Alzheimera. Zároveň připomínají, že téměř 90 procent dospělých ve věku 50 let se stává nositeli viru herpes. Zdraví se může poškodit také častým nachlazením nebo častými virovými nákazami.

Vysoký krevní tlak

Faktem je, že jakákoli onemocnění kardiovaskulárního systému mohou poškodit přívod krve do mozku a narušit okysličování. Proto je důležité kontrolovat krevní tlak a při stále vysokých naměřených hodnotách vyhledat lékaře.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]