Ideální diabetická snídaně: Ukázkovým příkladem je i ozdobený řecký jogurt

Fotografie: peterhershey / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Vymyslet výživnou, chutnou a sytou snídani může být pro diabetiky obtížné, protože mnoho oblíbených snídaní obsahuje velké množství sacharidů.

Při cukrovce je obvykle třeba regulovat hladinu cukru v krvi, což zahrnuje i regulaci množství sacharidů, jež konzumujete. Při zvažování možností snídaně se rozhodujte pro takové, které jsou bohaté na bílkoviny a vlákninu, obsahují zdravé tuky a poskytují nízké až střední množství sacharidů, říká doktorka Kim Rose-Francis.

Oblíbená vejce

Vejce jsou chutná, všestranná a skvělá volba k snídani. Mají málo kalorií a obsahují hodně bílkovin, jedno velké vejce má přibližně 70 kalorií a 6 gramů bílkovin. Lidé s cukrovkou, kteří dodržují zdravý životní styl, mohou sníst až sedm vajec týdně. Vejce si můžete vychutnat na různé způsoby, například smažená, pošírovaná nebo míchaná. Případně si zkuste připravit zdravou a chutnou omeletu s různými druhy zeleniny, například se špenátem, houbami a paprikou.

Řecký jogurt s lesními plody

Řecký jogurt s lesními plody je snadnou, chutnou a výživnou variantou snídaně. Konzumace mléčných výrobků může zlepšit kontrolu hladiny cukru v krvi a snížit jeho hladinu. Jogurt obsahuje probiotika, která pomáhají tělu štěpit cukr. Tento pokrm má relativně nízký obsah kalorií. V případě potřeby můžete přidat lžíci drcených nebo loupaných ořechů, které dodají kalorie a zdravé tuky, aniž by se obsah sacharidů výrazně zvýšil.

Pudink z chia semínek

Chia semínka jsou vhodná pro lidi s cukrovkou, protože mají hodně vlákniny a zdravých omega-3 mastných kyselin, a přitom mají nízký obsah stravitelných sacharidů. Stravitelné sacharidy jsou ty, které vaše tělo dokáže využít a které zvyšují hladinu cukru v krvi. Rozpustná vláknina obsažená v semínkách chia navíc může pomoci snížit hladinu cukru v krvi tím, že zpomaluje rychlost, jakou se potrava pohybuje střevem a vstřebává do krevního oběhu.

chia semínka puding
Fotografie: Freepik

K přípravě pudinku z chia semínek budete potřebovat zavařovací sklenici. Do ní přidejte 1 oz (28 g) chia semínek, 1 šálek (244 g) neslazeného mandlového mléka (nebo nízkotučného, odtučněného, sójového či jakéhokoli jiného mléka dle vašeho výběru) a kapku vanilkového extraktu. Dobře protřepejte, aby se ingredience spojily, a dejte přes noc do chladničky.

Ovesné vločky

Ovesná kaše je výživný snídaňový pokrm z ovesných vloček, válcovaných, nebo instantních. Přestože ovesné vločky obsahují poměrně velké množství sacharidů, mohou být dobrou volbou, protože díky obsahu vlákniny mohou pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi. Oves obsahuje specifický druh vlákniny zvaný beta-glukan, který je zodpovědný za většinu jeho účinků na snižování hladiny cukru v krvi.

Vícezrnný toast s avokádem

Avokádo je plné vlákniny a mononenasycených mastných kyselin, které mohou pomoci zabránit příliš vysokému nárůstu hladiny cukru v krvi po jídle. Tuto výhodu podporuje také vláknina z vícezrnného chleba. Pokud chcete, přidejte vařené nebo smažené vejce, abyste zvýšili obsah bílkovin a tuku. Případně přidejte špetku soli a pepře.

Nízkosacharidové koktejly

Ačkoli jsou smoothies obvykle nabité sacharidy a cukrem, existuje několik způsobů, jak si připravit lahodné smoothie s nízkým obsahem sacharidů. Pro zvýšení sladkosti můžete přidat trochu přírodního sladidla, například stévii nebo čekankový sirup. Pro zvýšení obsahu bílkovin přidejte 1/2 nebo 1 odměrku proteinového prášku, který by měl pomoci omezit chuť k jídlu.

Pšeničné otruby

Pšeničné otruby jsou vnější vrstva pšeničného zrna, která se odděluje během procesu mletí. Když se z pšeničných otrub vyrábějí cereálie, otruby se zpracovávají na vločky nebo pelety. Ty obsahují velké množství živin a vlákniny a mají nízkou glykemickou zátěž, což znamená, že zvyšují hladinu cukru v krvi spíše pomalu než rychle. Pšeničné otruby se obvykle podávají s mlékem nebo jogurtem a pro lepší chuť můžete přidat další ingredience, jako jsou bobule nebo skořice.

Cottage s ovocem a ořechy

Sýr cottage je měkký, krémový a chutný. Je také vhodnou variantou snídaně pro lidi s cukrovkou. Sám o sobě má jemnou chuť. Někteří lidé ji rádi šlehají v kuchyňském robotu nebo mixéru, aby byla krémovější. Můžete také zkusit připravit sladkou a slanou tvarohovou, ovocnou a ořechovou mísu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]