Barva moči a její význam: Určité odstíny vyžadují okamžitou návštěvu lékaře. Odhalí totiž vážné ohrožení zdraví

Fotografie: Depositphotos

Naše tělo funguje jako taková malá chemická továrna, která konečný odpad odstraňuje z organismu prostřednictvím moči. Ta může mít různou barvu v závislosti na zdraví.

Moč je odpad vylučovaný ledvinami. Je tekutá a shromažďuje se v močovém měchýři, odkud následně močovou trubicí odchází z těla ven. Vylučování moči je důležité pro udržování homeostázy tělesných kapalin. Podle množství moči je možné sledovat, je-li člověk vodou dobře zásobený nebo zda netrpí nějakým zdravotním problémem. Když je moči málo, je to špatně stejně, jako když je moči příliš. Důležité je i sledovat její zabarvení, říká lékařka Avi Varma.

Moč jako indikátor zásobení těla vodou

Dostatečné množství vody v organismu se projevuje jasnou močí, která se barevně blíží vodě. Je tedy občas dobré se podívat do WC mísy, co za sebou člověk zanechává. Dehydrovaná osoba bude mít moč hustou, koncentrovanou, tmavě žlutou až hnědou. Někdy se taková ukáže ráno po prohýřené noci, kdy člověk vypije hodně alkoholu. Když se totiž alkohol v játrech rozkládá, moč ztmavne větším množstvím odpadních látek.

Barva moči prozradí, jak jste na tom se zdravím

Někdo by si řekl, že mít zcela transparentní moč je přece bezva. To sice je, ale jen tehdy, když je člověk zdráv a více pije proto, že se pohybuje v horkém prostředí. Bezbarvá moč se zpravidla objevuje u lidí, kteří trpí nemocí zvanou diabetes mellitus a nemají ji kompenzovanou. Když je totiž hladina krevního cukru vysoká, dochází k pocitu abnormální žízně a k častému močení. V tomto případě je třeba vyhledat lékaře.

Fotografie: Depositphotos

Světle žlutá moč

Barva zdravé moči je světle žlutá. Znamená to, že organismus je vodou správně zásoben a hydratován. Když budete jíst červenou řepu, moč se vám zabarví do růžové barvy. Totéž se ale může stát, když onemocníte zánětem močového měchýře nebo ledvinovými kameny. I v tomto případě moč mění barvu, a dokonce i zapáchá. I zde je na místě návštěva lékaře.

Nahnědlá barva moči

V případě dehydratace dochází ke koncentraci vody a k jejímu zbarvení do hnědé barvy. I u jaterních potíží se může objevit tmavě žlutá až nahnědlá barva moči. Znamená to, že játra nefungují, jak mají. V případě onemocnění jater je třeba se obrátit na lékaře. Při dehydrataci stačí doplnit tekutiny.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]