Příloha k hlavnímu jídlu, která potěší peněženku i hladinu krevního cukru. Řeč je o pohance

Fotografie: Maria Emmea / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pohanka nabízí řadu zajímavých zdravotních přínosů, ze kterých může těžit naprosto každý. Do jídelníčku ji přidáte snadno a nevyjde vás na mnoho peněz.

Pohanka patří do skupiny potravin, které se běžně nazývají pseudocereálie – jedná se o semena, jež se konzumují jako obiloviny, ale nerostou na travách, což znamená, že neobsahují lepek. Můžete si z ní připravit například pohankového čaje, nebo ji použít jako ingredienci do jiných jídel (často se zpracovává na kroupy, mouku a nudle). Pohanka si však v poslední době získává oblibu především díky vysokému obsahu minerálů a antioxidantů, které jí mimo jiné dodávají schopnost kontrolovat hladinu cukru v krvi, říká doktor Atli Arnarson.

Lepší kontrola hladiny cukru v krvi

Vysoká hladina cukru v krvi může časem vést k rozvoji mnoha různých chronických onemocnění, jako je například cukrovka 2. typu. Proto je pro zachování si dobrého zdraví vhodné udržovat ji v rovnováze, a to nejlépe přirozeně. S tím vám však skvěle dokáže pomoci pohanka, která je dobrým zdrojem vlákniny a má nízký až střední GI – to znamená, že by měla být bezpečná pro většinu lidí právě s tímto nebezpečným onemocněním. Ve skutečnosti její pravidelná konzumace snižuje hladinu cukru v krvi až o 12–19 %.

Tento účinek je způsoben jedinečnou sloučeninou D-chiro-inositolem, již tato lahodná potravina obsahuje. Jedná se totiž o rozpustný sacharid, který přirozeně zvyšuje citlivost buněk na inzulin, což je důležitý hormon, díky němuž jsou buňky schopny vstřebávat cukr z krve. Kromě toho také vyšlo najevo, že některé složky pohanky zabraňují nebo oddalují trávení stolního cukru.

Zdraví srdce

Pravidelná konzumace pohanky může také podporovat zdraví srdce. Jedná se totiž o potravinu, která obsahuje mnoho prospěšných látek pro tento zásadní orgán, a to včetně hořčíku, mědi, vlákniny a některých bílkovin. Kromě toho pak také stojí za zmínku, že je mezi obilovinami a pseudoobilovinami nejbohatším zdrojem rutinu, antioxidantu, který může mít řadu příznivých účinků pro lidský organismus – zejména se jedná o snížení rizika vzniku zánětu a vysokého krevního tlaku, což jsou faktory související s lepší prevencí vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

srdce cholesterol
Fotografie: Freepik

Pohanka pomáhá předcházet vzniku krevních sraženin a zlepšuje profil krevních lipidů (jeho špatný profil je jedním z rizikových faktorů srdečních onemocnění). Dále by pak také mohla hrát důležitou roli při regulaci hladiny cholesterolu v krvi – obsahuje totiž bílkoviny, které se vážou na tuto látku v trávicím systému a zbraňují tak jeho vstřebávání do krevního oběhu.

Vitamíny a minerály

Pohanka je bohatší na minerální látky mnohem více než mnohé běžné obiloviny, jako je rýže, pšenice nebo kukuřice. Co se však týče vitamínů, těmi se bohužel pyšnit nemůže. Nejvíce živin se však nachází v pohance obecné a jedná se především o:

  • mangan, který je nezbytný pro zdravý metabolismus, růst, vývoj a antioxidační obranyschopnost organismu,
  • měď, jež je nezbytným stopovým prvkem a již při menší konzumaci skvěle prospívá zdraví srdce,
  • hořčík, který může snižovat riziko vzniku různých chronických onemocnění, včetně cukrovky 2. typu a srdečního infarktu,
  • železo, jehož nedostatek může vést k anémii, což je stav charakterizovaný sníženou schopností krve přenášet kyslík,
  • fosfor, který hraje zásadní roli při růstu a udržování tělesných tkání.

Pohanka má také navíc relativně nízký obsah kyseliny fytové, která je běžným inhibitorem vstřebávání minerálních látek.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]