Banánové slupky a jejich využití pro zdraví a krásu mnohé překvapí

Banány jsou velmi chutné a zdravé plody, které obsahují vysoké množství různých vitamínů a minerálů, a hlavně pro sportovce představují lákavý zdroj energie. Mají spoustu vlákniny, draslík, hořčík i vitamín C a pomáhají nám bojovat i proti volným radikálům v těle.

Jakmile banán sníme, většinou jeho slupka letí do koše. To je ale velká chyba, jelikož právě ona se dá použít k řadě různých účelů:

  • Péče o pleť
  • Zdraví vlasů
  • Bělení zubů
  • První pomoc
  • Úklid a péče o domácnost
  • Práce na zahradě

Pečujte o svou krásu

Jak lze banánové slupky využít v péči o vaši pleť? Využitím vnitřní strany slupek lze dosáhnout redukce vrásek, omlazení a regenerace pleti, snížení výskytu akné. Kromě toho pomáhají také redukovat jizvy po akné a příznivé působí i na kůži postiženou ekzémy.

Pro zdravou a hustou hřívu

Zastánci přírodních produktů si nemohou vynachválit použití banánové slupky jako přísady do masek na vlasy. Vnitřní strana slupky se lžící seškrábne a smíchá se s dalšími ingrediencemi jako jsou vejce, med nebo třeba jogurt. Vznikne tak dokonale výživná maska, která vlasům dodá sílu a lesk.

Když je potřeba rychle zakročit

Banánové slupky pomohou i při první pomoci. Velmi se osvědčily jako zklidňující prostředek při spálení od slunce nebo při kousnutí od komárů či ovádů. Zmírňují svědění, začervenání i otoky. Pomáhají také tehdy, pokud si zadřeme třísku. Na tu se doporučuje na 15 minut přiložit banánovou slupku a poté by měla jít velice snadno vytáhnout.

Pomocník v domácnosti

I doma najdete pro slupku celou řadu různých využití. Hodí se zejména jako leštěnka na různé druhy povrchů. Nejlépe funguje na stříbrné šperky a nádobí, protože z nich odstraňuje povlak velice šetrně a zanechá stříbro čisté a zářivé. Uplatní se ale také při leštění kožných produktů jako jsou kabelky či boty a v neposlední řadě je můžete využít k ošetření dřevěného nábytku.

Na zahrádce

Kromě domácnosti najdou slupky využití i na zahradě. Můžete je nakrájet na menší kousky a přidávat je do půdy. Zde poslouží jako potrava půdním organismům, které vám za odměnu zkypří a pohnojí půdu. U některých typů rostlin fungují také jako odpuzovač mšic a jiného škodlivého hmyzu. Stačí je rozprostřít v okolí záhonku.

Banánové slupky k jídlu?

Může to znít neuvěřitelně, ale banánové slupky se dají i bezpečně konzumovat. Například je můžete vložit do vody, nechat přejít varem a ještě 15 minut louhovat. Výsledkem bude chutný čaj, který pomáhá normalizovat trávení a podporuje imunitu. Banánové slupky se dají použít i na výrobu marmelády nebo jako ingredience do smoothie. Většinou je dobré nechat je chvíli naložené v cukrové vodě, aby změkly a poté je můžete snadno rozmixovat. Banánové slupky prostě mají všestranné využití, takže vyhazovat je skutečně zbytečné.


Řekněte ostatním, co si myslíte