Banánové slupky a jejich využití pro zdraví a krásu mnohé překvapí

Banány jsou velmi chutné a zdravé plody, které obsahují vysoké množství různých vitamínů a minerálů, a hlavně pro sportovce představují lákavý zdroj energie. Mají spoustu vlákniny, draslík, hořčík i vitamín C a pomáhají nám bojovat i proti volným radikálům v těle.

Jakmile banán sníme, většinou jeho slupka letí do koše. To je ale velká chyba, jelikož právě ona se dá použít k řadě různých účelů:

  • Péče o pleť
  • Zdraví vlasů
  • Bělení zubů
  • První pomoc
  • Úklid a péče o domácnost
  • Práce na zahradě

Pečujte o svou krásu

Jak lze banánové slupky využít v péči o vaši pleť? Využitím vnitřní strany slupek lze dosáhnout redukce vrásek, omlazení a regenerace pleti, snížení výskytu akné. Kromě toho pomáhají také redukovat jizvy po akné a příznivé působí i na kůži postiženou ekzémy.

Pro zdravou a hustou hřívu

Zastánci přírodních produktů si nemohou vynachválit použití banánové slupky jako přísady do masek na vlasy. Vnitřní strana slupky se lžící seškrábne a smíchá se s dalšími ingrediencemi jako jsou vejce, med nebo třeba jogurt. Vznikne tak dokonale výživná maska, která vlasům dodá sílu a lesk.

Když je potřeba rychle zakročit

Banánové slupky pomohou i při první pomoci. Velmi se osvědčily jako zklidňující prostředek při spálení od slunce nebo při kousnutí od komárů či ovádů. Zmírňují svědění, začervenání i otoky. Pomáhají také tehdy, pokud si zadřeme třísku. Na tu se doporučuje na 15 minut přiložit banánovou slupku a poté by měla jít velice snadno vytáhnout.

Pomocník v domácnosti

I doma najdete pro slupku celou řadu různých využití. Hodí se zejména jako leštěnka na různé druhy povrchů. Nejlépe funguje na stříbrné šperky a nádobí, protože z nich odstraňuje povlak velice šetrně a zanechá stříbro čisté a zářivé. Uplatní se ale také při leštění kožných produktů jako jsou kabelky či boty a v neposlední řadě je můžete využít k ošetření dřevěného nábytku.

Na zahrádce

Kromě domácnosti najdou slupky využití i na zahradě. Můžete je nakrájet na menší kousky a přidávat je do půdy. Zde poslouží jako potrava půdním organismům, které vám za odměnu zkypří a pohnojí půdu. U některých typů rostlin fungují také jako odpuzovač mšic a jiného škodlivého hmyzu. Stačí je rozprostřít v okolí záhonku.

Banánové slupky k jídlu?

Může to znít neuvěřitelně, ale banánové slupky se dají i bezpečně konzumovat. Například je můžete vložit do vody, nechat přejít varem a ještě 15 minut louhovat. Výsledkem bude chutný čaj, který pomáhá normalizovat trávení a podporuje imunitu. Banánové slupky se dají použít i na výrobu marmelády nebo jako ingredience do smoothie. Většinou je dobré nechat je chvíli naložené v cukrové vodě, aby změkly a poté je můžete snadno rozmixovat. Banánové slupky prostě mají všestranné využití, takže vyhazovat je skutečně zbytečné.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]