Poloha při spánku úzce ovlivňuje náladu a množství energie po zbytek dne

Fotografie: Depositphotos

Spánková poloha hraje velmi důležitou roli ve vašem každodenním odpočinku. Abyste proto spali co nejlépe, měli byste znát ty nejvhodnější z nich.

Spánek zabírá významnou část vašeho života, a to zhruba 8 hodin každý den. Mnoho lidí si ovšem neuvědomuje, že při kvalitě jejich odpočinku hraje také velmi důležitou roli spánková poloha – právě ta totiž může vašemu tělu pomoci lépe zregenerovat a dodat mu po ránu více energie. Kromě toho vám mohou některé jiné polohy dokonce uškodit a způsobit nepříjemnou bolest zad či jiných částí těla. Je proto důležité, abyste znali ty nejvhodnější pozice, které vám konečně pomohou se pořádně vyspat mít lepší náladu, říká doktor Nick Villalobos.

Poloha na plodu

Poloha plodu je označení pro spánek na boku s pokrčenýma nohama přitaženýma k tělu. Je to také zároveň jedna z nejoblíbenější spánkových poloh, a to z mnoha důvodů. Nejenže totiž skvěle pomáhá předcházet a léčit bolesti dolní části zad nebo při těhotenství, ale také vám pomůže zbavit se chrápání. Přesto byste si však měli dávat pozor, abyste se v poloze plodu cítili volně a pohodlně – v opačném případě by totiž mohla omezit hluboké dýchání během odpočinku. Stejně tak byste se jí měli vyhnout, pokud trpíte bolestmi a ztuhlostí kloubů.

Spaní na boku

Spaní na boku je podobné poloze plodu. Rozdíl je však v tom, že byste v tomto případě neměli mít nohy přitažené k tělu. Tento styl usínání pomáhá snižovat chrápání, je skvělý pro trávení, a dokonce může snižovat pálení žáhy. Navzdory těmto benefitům je však důležité zmínit, že kromě toho může v některých případech způsobovat ztuhlost ramen a zatuhnutí čelisti na straně, na které spíte. Pokud ji přesto chcete vyzkoušet, můžete si ještě vložit mezi nohy polštář, jenž vám pomůže lépe srovnat boky, a vyhnout se tak bolestem zad.

Na které straně spát

Pokud se ptáte, na které straně je nejvhodnější spát, měla by to být levá. Spaní na levém boku pomáhá snižovat pálení žáhy a reflux kyseliny, což spaní na pravém boku naopak může způsobovat. Stejně tak je vhodné spát v této poloze proto, že podporuje vyprazdňování – to především proto, že vaše tenké střevo přesouvá strávené jídlo do tlustého střeva prostřednictvím takzvané ileocekální chlopně, která se nachází v pravém podbřišku. Spánek na levém boku umožňuje, aby gravitace tento proces usnadnila.

spící žena
Fotografie: Freepik

Ležení na břiše

Ležení na břiše je nejhorší spánkovou polohou ze všech – a to i přes to, že pomáhá snižovat chrápání a předcházet spánkové apnoe. Důvodem je především skutečnost, že může způsobovat bolesti krku i zad. Stejně tak však může zatěžovat vaše svaly a klouby, což může vést k bolesti a únavě po probuzení. Pokud přesto chcete spát na břiše, můžete si pod spodní část břicha položit polštář, který pomáhá těmto nepříjemným problémům předcházet.

Spaní na zádech

Spaní na zádech nabízí nejvíce zdravotních výhod – zejména však pomáhá chránit vaši páteř před přetížením a zmírňovat bolesti kyčlí a kolen. V této poloze navíc vaše tělo využívá naplno gravitaci, aby bylo v rovnoměrné poloze nad páteří. Pokud chcete, můžete si také položit polštář mez kolena, což vás ochrání před zakřivením zad a nepříjemnými bolestmi. Navíc bude vaše pleť po ránu vždy svěží a úhledná, přičemž se vyhnete případné tvorbě vrásek na obličeji.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]