Nejlepší body na těle, které pomohou se zdravotními problémy a od bolesti

obrázek:pixabay.com

Akupunktura se v tradiční čínské medicíně používá již po tisíce let. Jedná se o vyvinutí tlaku na skupinu určitých bodů, díky nimž dochází k uvolnění, odstranění bolesti a léčení nemocí. Na těle se nachází více než 400 těchto bodů. Z toho existuje 12 hlavních, které se pojí k specifickým orgánům a díky nimž můžete „komunikovat“s celým svým tělem.

Zdravotní problém se vyskytuje, když je jeden nebo více těchto bodů (meridánů) nějakým způsobem blokováno. Většina západních praktiků přisuzuje přínosy akupunktury faktorům, jako je snížení svalového napětí, zlepšení oběhu a stimulaci endorfinů, které působí přírodní cestou proti boleti.

Několik studií zjistilo, že nemusíte být žádný odborník a přesto si můžete díky stlačování určitých bodů ulevit od bolesti. Je potřeba vyhledat daný bod, který je spojen s daným zdravotním problémem či orgánem a stisknout jej mírným tlakem na několik vteřin až na pár minut a uvolnit. Nejlepších výsledků dosáhnete, když tlak na tyto body spojíte ještě s pomalým a hlubokým dýcháním.

Bod na bolest hlavy

Tento bod se nachází v oblasti ruky mezi palcem a ukazováčkem. Najděte tento bod a masírujte jej mírným tlakem několik minut. Opakujte i na pravé i levé ruce. Nezapomínejte na pomalé a hluboké dýchání. Tento bod pomáhá mimo bolesti hlavy také mírnit bolesti zubů, krku, ramenní bolesti, artritidu, zácpu a ulevuje při kocovině.

Nevolnost a zvracení

Tento bod najdete umístěn na vašem zápěstí mezi velkými šlachami, přibližně 3 prsty od vašeho zápěstí. Palcem stiskněte bod a držte několik minut. Nevyvíjejte však tlak zbytečně velký. Tento bod rovněž pomáhá od bolesti hlavy a zmírňuje žaludeční nevolnosti (také v těhotenství).

Oční napětí a chronická únava

Bod, kterému se říká „třetí oko“ uklidňuje napětí, mysl, zmírňuje stres, zlepšuje paměť, léčí nespavost a ulevuje unaveným očím. Rovněž uvolňuje nosní dutiny. Bod se nachází na můstku mezi obočím. Prostředníčkem stiskněte bod na několik sekund až jednu minutu – několikrát týdně opakujte.

Klid a emoční pohoda

Díky tohoto bodu obnovíte pocit klidu. Zahání nervozitu, úzkost, depresi, hysterii a srovnává emoční nerovnováhu. Také pomáhá posilovat imunitní systém. Nachází se přibližně ve středu hrudní kosti – asi 4 prsty směrem nahoru od středu. Tento bod se stimuluje v modlitební pozici. Tedy spojené dlaně a klouby obou palců se tlačí do středu. Ovšem funguje i v případě, že budete tento bod mírným tlakem masírovat i bříšky prstů jedné ruky.

Problémy se žaludkem

Bod nacházející se na noze slouží ke zlepšení poruch zažívacího traktu včetně poruch trávení, průjmů, zácpy, nadýmání, plynatosti, nevolnosti a zvracení. Navíc posiluje imunitní systém, bojuje s únavou a podporuje celkovou pohodu. Ohněte nohu a položte 4 prsty pod koleno. To je cca vzdálenost bodu. Bod se nalézá těsně vedle holeně. Aplikujte středně silný tlak na tento bod po dobu několika sekund, opakujte ještě aspoň 3x během dne a můžete střídat levou i pravou nohu.

Artritida a bolest v zádech

Bod najdete jakoby ze zadní strany kolene. Jemně jej stiskněte po dobu jedné minuty a opakujte i na druhé noze. Tlak na tento bod pomáhá snižovat bolest kolen, zad a tuhost v zádech (především dolní část zad).

Menstruační bolesti

Pro uvolnění dělohy a zmírnění menstruačních křečí existuje bodů více. Buď si lehněte na záda a masírujte tyto body anebo zkuste některé jógové pozice, při níž se body aktivují. Opakujte vždy podle potřeby. Masírovat anebo provést pár jógových pozic můžete několikrát denně.

Stres a nespavost

Na zadní straně krku se nacházejí dva body, které jsou vynikající pro snížení úzkosti, stresu, těžkosti hlavy, starosti, nespavosti, ztuhlosti a bolesti krku. Vyviňte tlak na tyto body. Pravá ruka na pravý bod, levá ruka na levý bod a vydržte i několik minut. Během dne dle potřeby opakujte.

Lepší koncentrace

I tento bod pomáhá mírnit bolesti hlavy, uklidňuje unavené oči, snižuje dopady kocoviny, posiluje imunitní systém a pomáhá s lepší koncentrací. Bod se nachází v místě, kde se setkává kost palce a druhého prstu. Stlačte bod na několik minut a uvolněte. Provádějte 2x až 3x denně po dobu několik týdnů.

Upozornění

Ne všechny body je vhodné stimulovat v případě těhotných žen. V takovém případě je dobré poradit se s odborníkem. Některé body mohou stimulovat kontrakce dělohy. Rovněž lidé trpící srdečními chorobami či chronickým onemocněním by se měli nejdříve poradit.

Obrázky: top10homeremedies.com