Tajemství 5 tlakových na těle: Jejich stimulace okamžitě zlepšuje celkovou pohodu

Fotografie: Depositphotos

Objevte tajemství skrytá v tlakových bodech, jež mohou ovlivnit vaše tělo mnohem víc, než si myslíte.

Tlakové body jsou klíčové body na lidském těle, které mohou být masírovány, stlačovány nebo stimulovány za účelem dosažení různých zdravotních a relaxačních výhod, uvádí Healhtline. Tato praxe, známá jako akupresura nebo reflexologie, je založena na tradičních léčebných metodách z různých kultur po celém světě a má dlouhou historii používání k léčbě různých zdravotních stavů a k podpoře celkového blahobytu.

Jak fungují tlakové body

Tlakové body, známé také jako akupunkturní body, jsou místa na těle, která mají spojení s různými orgány a systémy v těle. Podle tradičních léčebných systémů, jako je čínská medicína, japonská škola shiatsu a indická ajurvéda, může stimulace těchto bodů ovlivnit průtok energie v těle, nazývaný Qi nebo Prána, a pomoci obnovit rovnováhu mezi tělesnými funkcemi, sděluje Peggy Pletcher.

Dle Healhtline existuje několik teorií, jak fungují tlakové body. Jedna z nich je, že stimulace těchto bodů může ovlivnit nervový systém a stimulovat uvolňování endorfinů, což jsou přirozené látky v těle, které působí jako analgetika a zmírňují bolest. Další teorie naznačuje, že tlakové body mohou ovlivnit průtok krve a lymfy v těle, což může pomoci odstranit toxiny a zlepšit cévní zdraví.

Je to účinné? Výzkum říká, že ano. Jeden přehled z roku 2011 zjistil, že akupresura je účinná při snižování bolesti v devíti z deseti studií. Tato metoda léčby bolesti je stará 2 000 let a rozhodně obstála ve zkoušce času. V našem starším článku na webu ZdravéStravování jsme vás informovali o tom, že je akupresura statisticky nejpřesnější alternativní medicínou.

Stisknutím těchto bodů na ruce se během několik vteřin zbavíte úzkosti, nespavosti i depresí

Zu-san-li (ST36)

Tento bod se nachází na vnější straně dolní části nohy, asi 4 prsty pod kolenem. Stimulace bodu Zu-san-li je často používána k posílení imunitního systému, zlepšení trávení a zvýšení energie. Pomáhá při únavě, depresích a úzkostech, jak zmiňuje Debry Rose Wilson.

Su-jok

Su-jok je tradiční metoda používaná v korejské medicíně. Zahrnuje stimulaci bodů na dlaních a chodidlech na místě, které odpovídá konkrétním částem těla. Stimulace těchto bodů může pomoci při léčbě různých zdravotních stavů, včetně bolesti, stresu a nervových poruch.

masáž akupresura
Fotografie: Freepik

Cheng-jiang (CV24)

Tento bod se nachází na horní části hrudníku, pod krkem. Stimulace bodu Cheng-jiang je často používána k léčbě problémů s hlasem, jako je chrapot nebo ztráta hlasu. Je také účinný při uvolňování napětí v krku a pomáhá zlepšit tok energie v oblasti hrudníku.

He-gu (LI4)

Bod He-gu se nachází na hraně mezi palcem a ukazováčkem na zadní straně ruky. Stimulace tohoto bodu je často používána k léčbě bolesti hlavy, migrén, zubní bolesti a bolesti v krku, udává Doktorka Wilson. Také pomáhá uvolňovat napětí v obličeji a zmírňuje stres.

Bi-nao (LI14)

Bod Bi-nao se nachází na vnější straně ruky, v blízkosti ramene. Stimulace tohoto bodu může pomoci při léčbě otoků, bolesti kotníku a šlach. Také pomáhá zlepšit průtok energie v horních končetinách a má uklidňující účinek na celé tělo.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]