Medvědí česnek má působivé účinky na lidské zdraví

O zdravotních výhodách, které přináší česnek, je napsáno všude velké množství informací a určitě mnozí z vás už o výhodách česneku víte. Pravidelnou konzumací česneku můžete získat celou řadu zdravotních benefitů pro své tělo. Věděli jste ovšem, že takový divoký česnek, resp. medvědí česnek, který roste na jaře v lese, má také celou řadu zdravotních výhod?

Pokud ne, pak byste rozhodně měli tuto lahodnou bylinku vyzkoušet. Je možné z ní udělat celou řadu pokrmů nebo pomazánek. Navíc nádherně voní a v lese vytváří krásné kobercové scenérie.

Jaro plné divokého česneku

Pokud půjdete někdy na jaře do lesa, můžete narazit na výraznou vůní medvědího česneku. Na kterých lokalitách roste v požehnaném množství, takže není problém si ho nasbírat domů. Je možné ho jíst i jen tak nasucho, ale vždy je lepší ho trochu opláchnout od případného prachu nebo nečistot. V přírodě roste na jaře opravdu v hojném množství, nicméně je vždy dobré si zjistit, kde se vyskytuje, protože v takovém jehličnatém lese ho nenajdete. Jeho výrazná česneková vůně vás dokáže naprosto omámit, takže ho rozhodně neminete.

Sklízet před bílými květy

Rostlinka obsahuje samozřejmě kořeny, které vypadají jako malé cibule. Tyto cibulky samozřejmě obsahují výhodné látky, nicméně jsou příliš malé. Jejich zpracování a využití je tedy náročné a mnohdy až zbytečné. Hlavním zdrojem výhod této rostlinky jsou právě její listy.

Tyto listy rozhodně stojí za to sklízet ještě před tím, než se na rostlince objeví první bílé květy. Právě bílé květy mohou signalizovat příchod tvrdších listů a mírně nahořklou chuť rostliny. Budete-li je v tomto případě jíst syrové, pak vám mohou sice chutnat, ale připravte se, že jejich chuť bude poměrně silná až štiplavá.

Zaměřeno na listy

Doporučuje se tedy listy vyvařit, čímž se výrazně zjemní jejich chuť, ale zároveň si zachovají nádhernou česnekovou příchuť a vůni. Bílé květy jsou jedlé také, takže je klidně můžete přidat jako ozdobu na salát. V každém případě se doporučuje hlavně konzumace listů medvědího česneku, protože právě tyto listy mají několik výhod pro naše tělo a zdraví.

Výhody medvědího česneku

Přínosy divokého česneku pro lidské zdraví jsou opravdu velké a je jich několik. Česnek je všeobecně známý svými antibakteriálními, antibiotickými a případně také antivirovými vlastnostmi. Obsahuje vitaminy A, C, vápník, železo, fosfor, sodík a měď. Studie rovněž prokázaly, že česnek může pomoci snížit krevní tlak, čímž může snížit riziko mrtvice a srdečních chorob. Právě divoký česnek je z hlediska těchto výhod považován za nejúčinnější.

Možnosti úpravy

Medvědí česnek si můžete vychutnat mnoha různými způsoby. Můžete si ho nakrájet do majonézy přidat do zakysané smetany nebo rozmixovat s oříšky, parmazánem a olivovým olejem, čímž vytvoříte báječné pesto. Skvěle se hodí v kombinaci s vejcem na omeletu nebo míchaná vejce. Receptů existuje celá řada, stačí si jen vybrat a začít.

Fotografie: Freepik, Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]