Extrémní osamělost nebo dokonalá rovnováha? Jak pracovat z domova a zůstat zdravý…

Stále více lidí touží pracovat z domova, pod příslibem větší efektivity a flexibility. Nemusí nikam dojíždět, stresovat se hned po ránu, aby přijel do práce načas. Možnost volné pracovní doby a být pánem svého času je snem každého nespokojeného zaměstnance. Jenže je to opravdu to pravé ořechové pro každého?

Takový život (práce z domova) má bezesporu své klady, ale i stinné stránky. Vhodná je pro ty, kteří sami dokáží efektivně nakládat s časem, organizovat a mají určitou sebekázeň. Dalším úskalím je sociální izolovanost a nutnost naučit se rozlišovat mezi domovem (nutným odpočinkem) a zaměstnáním. Nezřídka tak domov a práce splynou v jedno.

Člověk pracující z domova je ošizen o kontakt s kolegy, pravidelné rozhovory, porady, společné myšlenky. Práce z domova je určitě výhodná, ale pouze pro ty, kteří dokáží zvládnout izolaci a místo práce v týmu jim vyhovuje samostatnost. Nechybí i sebekázeň a schopnost nakládat s časem (nejen tím pracovním). Lidé zavření doma mnohdy propadnou své práci a zapomínají na hranice mezi prací a životem.

Mohou se cpát jídlem, protože lednice je na dosah ruky, pracovat a zapomínat na koníčky, cvičení, přátelé a společenský život. Pracovat z domova znamená mít jasně definovaný pracovní prostor a běžnou rutinu. Často se stává, že se lidé vrhnou po hlavě do práce z domova, aby zjistili, že takový med to zase není. Dojde jim, že zatímco jako zaměstnanci vykonávali někým určený úkol, řešili postupy či problémy s vedoucím, musí najednou všechno zvládat sami včetně organizování času.

A nejsou zde ani kolegové, kteří poradí nebo prohodí pár slov u odpolední kávy. Člověk je najedenou zcela sám a odkázán pouze sám na sebe. Ono hodně záleží i na typu vykonávané práce. Některý typ práce dá psychicky zabrat méně, jiný více. S izolovaností však musíte při práci z domova počítat.

Jak si zachovat psychické, fyzické a duševní zdraví?

  • Jestliže jste se rozhodli pro práci z domova, musíte si vymezit prostor, který bude určen čistě pro práci. Rozhodně se nedoporučuje mít laptop na kuchyňském stole či konferenčním stolku.

  • Musíte se naučit efektivně nakládat s časem a stanovit si pracovní dobu a čas osobního volna.

  • Nezapomínejte si dělat přestávky, tak jako v každé jiné práci. Na zdravou svačinku a protažení těla.

  • Odolejte pokušení zvládnout co nejvíce práce a pracovat na úkor volného času.

  • Choďte cvičit a bavit se s lidmi.

  • Navštěvujte rodinu a přátelé, nevyhýbejte se společnosti a pravidelnému kontaktu s lidmi.

  • Říká se, že pracovní problémy má člověk nechat za dveřmi svého bytu. Pokud však pracujete doma, naučte se nechávat pracovní problémy za dveřmi své domácí kanceláře.

  • Je-li to možné, běžte někdy pracovat i mimo domov, třeba do útulné kavárny.

  • Choďte pravidelně na procházky do přírody.

  • Nepracujte v pyžamu, ráno se hoďte do gala, i když nikam nebudete cestovat.

  • Dodržujte pitný režim.