Užitečné pokojové rostliny, které čistí vzduch a pomohou k lepšímu spánku

V každém domácnosti by své nedílné místo měly mít pokojové květiny. Dodávají každému pokoji pohodovou atmosféru, krásně dotváří interiér a mohou mít i příznivé zdravotní dopady. Většina lidí umisťuje pokojové rostliny zejména do obývacího pokoje, ale je mnoho důvodů, proč byste květiny měli mít i v pokoji, kde spíte vy nebo vaše děti.

Dokážou totiž zařídit, že se vám bud spát lépe, bude se vám snáze dýchat a ráno se probudíte skutečně odpočatí. To zní skvěle, ne? Které rostliny se nejlépe hodí do ložnice a jak vám mohou prospět?

Lopatkovec

Jméno této pokojové rostliny vám dost možná nic neříká, ale určitě už jste tuto rostlinu u svých známých viděli. Je to rostlina, která se pyšní lesklými tmavě zelenými listy a zvláštními bílými květy ve tvaru jakýchsi lopatek. Jde o velmi nenáročnou rostlinu, která přežije takřka všechno, takže se hodí i pro nezkušené a začínající pěstitele. Dobře snáší i tmavší kouty bytu a neumře, pokud jí jednou za čas zapomenete dopřát vláhu nebo hnojivo.

K tomu všemu ještě i hezky kvete, ovšem bez výrazné vůně, která by vás ve spánku mohla rušit. Vaší ložnici dopřeje hned několik zajímavých benefitů – čistí vzduch, odstraňuje toxiny a zvyšuje vlhkost vzduchu. Zejména alergikům by tedy tato nenápadná rostlinka mohla docela hodně ulevit.

Tchynin jazyk

Tato pokojovka poněkud neprávem trpí jménem, které jí bylo přiděleno. Každý i totiž pod takovým názvem představí něco jedovatého, co by si rozhodně nepřál mít nikde v bytě, natož pak v ložnici. Ve skutečnosti je al tchynin jazyk velice užitečnou rostlinkou, která najde uplatnění i u vás doma.

Její největší výhodou je rozhodně to, že po celou noc vypouští kyslík, zatímco do sebe přijímá oxid uhličitý. Dokáže také vzduch zbavit běžných toxinů jako je formaldehyd, trichlorethylen a benzen a patří tak k nejlepším pokojovým rostlinám pro filtraci vzduchu. Je také velmi nenáročná a působí velmi nenápadně, takže vám nebude nikde překážet.

Aloe vera

Pokud je nějaká rostlina skutečně oblíbená, pak je to jednoznačně aloe. Má řadu léčivých účinků, ale prospěje vám i jako dekorační prvek ve vaší ložnici. Je velmi nenáročná na pěstování, ale co je vůbec nejlepší, americká NASA ji označila jako jednoho z nejlepších a nejúčinnějších bojovníků proti špatnému vzduchu v domácnosti. Uvolňuje totiž po celou noc tolik potřebný kyslík, takže se vám dobře dýchá a ráno se budíte skutečně odpočatí.

Fíkovník pryžodárný

Tato rostlina vás uchvátí svými silnými lesklými listy, které hezky působí téměř na jakémkoliv místě v domácnosti. Do ložnice se hodí zejména kvůli své nenáročnosti, ale je třeba počítat s tím, že na tmavých místech má tendenci hodně růst do výšky. Pokud ji tedy dáte do nějakého kouta, kde se moc nesvítí, musíte mu poskytnout dostatečnou oporu pro plazení.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]