Správná poloha při spánku je důležitější, než se může na první pohled zdát

Na zádech, břiše, boku nebo v klubíčku? Jak vlastně v noci spíte a jaká je vaše poloha při spánku? Odborník na rehabilitaci se svým pacientům se snaží vysvětlit, že správná poloha při spánku je velmi důležitá. Pokud vás totiž ráno bolí za krkem nebo jiná část těla, zaděláváte si na skutečný problém.

Co vám hrozí?

Možná si říkáte, že vás bolest za krkem nijak extrémně neomezuje. Špatná poloha ve spánku ale může zavinit i mnohem vážnější obtíže, jako je například kýla, chronická bolest zad, hlavy nebo špatný krevní tlak. Páteř by měla odpočívat v přirozené poloze, aby tělo i ve spánku dokázalo správně fungovat.

Ideální poloha právě pro vás

Pokud spíte na břiše a trpíte bolestí ramen, pasu nebo krku, vyzkoušejte změnu polohy. Ti, kteří trpí bederní kýlou, si nejlépe odpočinou na boku. Mezi nohy by měl být vložen polštář, aby došlo k ideální pozici.

Lidé s krční kýlou pocítí největší pocit relaxace v poloze na zádech. Pokud použijí polštář pro podložení klenby krku, uvolní maximálně svou páteř i celé tělo. Ideálně by měl člověk ležet na zádech nebo na boku. Nohy by měly být natažené, ale tak, aby zůstaly zároveň uvolněné. Pokrčené nohy mohou způsobit zkrácení svalů.

Dbejte na správný výběr matrace

Tělo by se do matrace nemělo bořit, ale zároveň by měla být dostatečně měkká, aby chránila kontury těla. Nemělo by docházet k deformaci přirozeného zakřivení, naopak je žádoucí jeho podpora. Odpočnou si tak svaly, šlachy a dokonale se uvolní dýchání. Při výběru matrace dejte pozor na tato kriteria.

  • Tvrdost
  • Požadavky na váhu
  • Velikost a výška
Fotografie: Freepik

Nevhodné polohy pro spánek

Spánek na břiše způsobuje zvýšené namáhání kloubů a bolesti pasu. Není vhodné používat příliš vysoký polštář nebo jej posouvat níže pod krk. Dbejte na správný spánek také při cestování, a to pomocí cestovního polštářku pod krk.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]