Zhoršenému zraku lze navrátit původní schopnosti. Stačí doplňky zařadit do jídelníčku

Fotografie: Ivtorov / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Existují doplňky stravy, které mohou mít skutečně pozitivní vliv na zdraví vašich očí. Stačí je přidat do svého jídelníčku a rozdíl pocítíte již brzy.

Pravděpodobně jste již někdy v životě slyšeli, že abyste měli zdravé oči, je důležité jíst hodně mrkve. Ačkoliv tato zelenina může vašemu zraku skutečně prospívat, neobsahuje dostatečně velké množství účinných látek, aby na ně měla alespoň malý pozitivní vliv. Stejně tak nemusí fungovat podle přestav ani většina léků, která chrání tento důležitý orgán před nebezpečím a vnějšími vlivy. Co však můžete udělat pro podporu svých očí, je konzumovat doplňky stravy obsahující správné vitamíny a minerály, říká doktorka Debra Rose Wilson.

Lutein a zeaxantin

Lutein a zeaxantin jsou důležité karotenoidy, které se nachází především v rostlinách, ale jsou obsaženy také ve vaší sítnici. Jedná se o určitý druh pigmentů, jež pomáhají zvyšovat hustotu hmoty v očích a pohlcovat vysokoenergetické modré a ultrafialové světlo, které může být velmi škodlivé. Pravidelná konzumace doplňků stravy s obsahem těchto užitečných látek pro vás může být skutečně velmi prospěšná. Stačí si je zakoupit v ověřeném internetovém obchodě nebo lékárně.

Zinek

Zinek, který se také přirozeně nachází ve vašich očích, je silný antioxidant, jenž chrání organismus před poškozením buněk. Jedná se proto o další důležitý prvek prospívající zdraví tohoto orgánu, a proto ho můžete zařadit do svého jídelníčku ve formě doplňku stravy. Při jeho užívání byste si však měli dát pozor, protože dochází ke snižování vstřebávání mědi. Proto se doporučuje užívat tento důležitý minerál spolu s doplňky stravy mědi.

znaménka oči
Fotografie: Pixabay

Vitamín B1

Vitamín B1 je nezbytná látka pro zdraví vašich očí – jeho užívání s dalšími prospěšnými vitamíny může snižovat riziko vzniku šedého zákalu. Bohužel je však důležité zmínit, že vědci skrze toto téma vyžadují další výzkumy, které by to dokázaly potvrdit. Kromě toho je pak tento vitamín také známý pro své protizánětlivé a stres snižující vlastnosti. Dokonce je možné, že by mohl být natolik účinný, aby pomáhal předcházet zánětlivému onemocnění očí, jež může vést ke slepotě.

Omega-3 mastné kyseliny

Buňky fotoreceptorů v sítnici očí obsahují velké množství omega-3 mastných kyselin a hrají důležitou roli při vývoji jejích buněk. Stejně tak tyto nezbytné látky pomáhají snižovat zánět, hojit buňky sítnice a rohovky a regenerovat je po poškození způsobeném působením světla a stárnutím.

Kromě toho pak lidé, kteří pravidelně konzumují doplňky stravy s omega-3 mastnými kyselinami, mají nižší riziko vzniku AMD – naopak ti, kteří jich nemají dostatek, se mohou potýkat se syndromem suchého oka a retinopatií, což je onemocnění, které způsobuje postupné poškození sítnice.

Vitamín C

Vitamín C je další důležitá látka, která podporuje lidské tělo v mnoha směrech. Pomáhá snižovat riziko vzniku některých typů šedého zákalu a zpomalovat jejich progresi – obzvláště účinný je tento vitamín v kombinaci s vitamínem E. Je ovšem zapotřebí provést další odborné studie, jež by tyto skutečnosti dokázaly potvrdit. Doplňky stravy s vitamínem C však můžete užívat i preventivně, a to před sezónními nemocemi a pro podporu krevního oběhu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]