Nedostatek vitamínu B12 se projeví na celém těle. Mezi příznaky patří i únava a bledá kůže

Fotografie: Depositphotos

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději rychle zpozorněte. Mohlo by se totiž jednat o nedostatek vitamínu B12 v organismu.

Vitamín B12 je základní živina, kterou tělo využívá k mnoha procesům. Podílí se například na syntéze DNA, produkci dostatečného množství energie a funkci centrálního nervového systému. Jeho nedostatek proto může mít dle lékařky Jennifer Robinson vážné dopady na lidské zdraví, takže pokud byste rozpoznali typické příznaky tohoto problému, raději co nejdříve změňte své stravovací návyky.

Neustálá únava

Nedostatek vitamínu B12 se nejčastěji projevuje neustálou únavou, protože ho potřebují buňky těla, aby mohly správně fungovat. Jeho nízký příjem tak může například vést k tomu, že organismus nebude schopen produkovat dostatečné množství červených krvinek, což dále sníží dodávku kyslíku do potřebných částí těla. Pokud se problém neřeší včas, může být únava čím dál častější a narušovat vaše spánkové cykly.

Bledá nebo žlutá kůže

Jelikož je vitamín B12 potřebný pro tvorbu krve, jeho nedostatek může vést ke snížení tvorby plně vyzrálých, zdravých červených krvinek v těle. To může vést k výše uvedené anémii (nedostatečné tvorbě červených krvinek), která se nejčastěji projevuje únavou. Jak také uvádí server Healthline, absence této důležité složky může způsobit žloutenku, kterou poznáte podle nažloutlé kůže a očního bělma.

Nedostatek hořčíku může napáchat mnoho zdravotních škod. Projevuje se i únavou a křečemi

Časté bolesti hlavy

Nedostatek vitamínu B12 často doprovázejí bolesti hlavy, které mohou vést až k rozvoji migrény. Pokud se tedy s tímto příznakem potýkáte příliš často a nic vám nepomáhá, raději se poraďte s odborníkem. V některých případech se pak pacienti také potýkají s častými depresemi a úzkostí. To především proto, že vitamín souvisí s některými kognitivními funkcemi. Rovněž proto může jeho nedostatek způsobovat příznaky, jako je psychóza nebo poruchy nálady.

Muže bolí hlava
Fotografie: Pexels

Bolest a záněty úst a jazyka

V neposlední řadě může nedostatek vitamínu B12 vést k zanícení a bolesti v ústech a na jazyku – někteří pacienti pak mohou také častěji trpět vředy a podrážděním jazyka. Tyto příznaky se však objevují méně často, ale v každém případě vyžadují včasnou kontrolu u lékaře. Na webu ZdravéStravování jsme také psali tom, co může prozradit o vašem celkovém zdraví stav a barva jazyku.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]