Hnědá versus bílá vejce: Obě barvy jsou znakem spousty vitamínů, minerálů a kvalitních bílkovin

Fotografie: Syrio / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Mnozí lidé se domnívají, že hnědá vejce jsou rozdílná od těch bílých. Nyní už víme, jaká pravda skutečně stojí za jejich barvou a kterou si vybrat.

To, jak vypadá vejce, berou mnozí lidé vážně a na základě toho si vybírají buď hnědé, nebo bílé kusy. Pravdou však je, že barva skořápky závisí především na plemeni slepice a nemá téměř žádný vliv na obsah živin – jeho kvalitu však mohou ovlivnit jiné faktory, jako je zejména prostředí, ve kterém zvíře vyrůstalo, a úroveň stresu, se kterou se muselo během života potýkat, říká doktorka Sade Meeks.

Vejce a jejich barva

Slepičí vejce mohou mít různé barvy a v supermarketu nejčastěji najdete jak hnědé, tak bílé kusy. Mnozí však netuší, na čem skutečně závisí jejich zbarvení – a odpověď je poměrně jednoduchá, barva vajec závisí na plemeni slepice. Různé barvy pochází z pigmentů, které zvířata produkují. Jedná se mimo jiné o stejné složky, které dodávají barvu modřinám. Je ovšem důležité poznamenat, že existují také další faktory, které mohou přispívat ke zabarvení vajec.

Například, jak slepice, které snáší hnědá vejce, stárnou, mají tendenci snášet větší a světlejší vejce. Barvu skořápky může do jisté míry také ovlivnit i prostředí, ve kterém se slepice pohybuje, strava a míra stresu – tyto faktory mohou způsobit zesvětlení nebo ztmavnutí odstínu, ale nemusí nutně změnit samotnou barvu.

Hnědá versus bílá vejce

Lidé, kteří dávají přednost hnědým vejcím, tak často činí, protože věří, že hnědá vejce jsou zdravější a přirozenější než bílá. Pravdou však je, že všechna vejce jsou si z výživového hlediska velmi podobná, a to bez ohledu na jejich velikost, třídu nebo barvu. V obou případech se tedy jedná o zdravé potraviny, které obsahují spoustu vitamínů, minerálů a kvalitních bílkovin.

míchaná vejce s pažitkou na bílém talíři
Fotografie: Freepik

Vejce jsou jednou z nejvýživnějších potravin vůbec. Vliv mají také na cholesterol a zdraví mozku

Samozřejmě je také třeba brát na vědomí stravu, kterou slepice konzumují – právě ta udává, zda budou vejce bohatá na omega-3 mastné kyseliny, nebo nikoliv (a stejně tak tomu je v případě vitamínu D). Co se poté týče chuti, ani zde nehraje barva žádnou roli. Je ovšem možné, že různé barvy vajec od různých plemen a následného způsobu vaření mohou chutnat jinak. Lze tedy říci, že nezáleží na tom, zda si zakoupíte hnědá či bílá vejce, ale jak jsou kvalitní.

Zdroj: Healthline, Research Gate

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]