Nepřirozená únava a malátnost mohou značit vážná onemocnění, která je nutné okamžitě řešit

Fotografie: Freepik

Chronická únava, pocit vyčerpání a malátnost nejsou normální a je třeba je řešit.

Vylézt ráno z postele je nadlidský úkol, a to i po deseti hodinách spánku? Večer padáte únavou v polospánku do postele? Jednou za čas to může být přirozené, ale pokud je to dlouhodobý stav, normální to není. Chronická únava je jedním z nejčastějších příčin  návštěvy praktického lékaře. Často se za ní skrývá nedostatek důležitých látek v organismu, nebo přirozené hormonální změny. Může ale také jít o vážné onemocnění.

Méně závažné příčiny

Za chronickou únavou a pocity na omdlení může být i dehydratace organismu. Pokud si nehlídáte pitný režim, je to celkem pravděpodobná příčina. Pokuste se omezit kofeinové, slazené a alkoholické nápoje a vypijte každou půlhodinu 200 ml čisté a neperlivé vody. Ptáte se, proč tak málo? Vypití většího množství najednou by nemělo velký smysl. Tělo ji neumí tak rychle využít na rehydrataci a pouze by jí většinu vyloučilo. Důležitý je tedy malý objem v půlhodinových intervalech.

Fotografie: Freepik

Hormony a psychika

Hormonální změny během života dokáží rozhodit rovnováhu organismu opravdu pěkně. Hlavně ženy, ale i někteří muži by o tom mohli vyprávět. Kdysi by jim snad lékaři nedokázali účinně pomoci, ale dnes už existují preparáty, které pomohou třeba v období přechodu. Konzultace s lékařem přeci za zmírnění potíží stojí. Psychika, deprese, pocit vyhoření jsou rovněž častými příčinami, zvlášť v dnešním splašeném světě. Koho trápí psychika, má zpravidla nekvalitní spánek. A únava s vyčerpáním je logickým následkem.

Metabolická onemocnění

Jsou to onemocnění, která brání organismu ve využití přijaté energie, nebo ovlivňují rychlost metabolismu. Tím, tělo strádá a logicky nastane chronická únava. Mezi nejčastější příčiny patří cukrovka zejména druhého typu. Tělo má sice dostatek inzulinu, ale organismus ho nedokáže použít na vpuštění živin do buněk. Živiny se uloží do tukových zásob a tělo hladoví.

Dalším metabolickým onemocněním jsou záněty trávicího traktu. Živiny se prostě řádně nevstřebají a tělo opět hladoví. Také poruchy funkce štítné žlázy jsou zrádné. Při její zvýšené činnosti dochází k navýšení potřeb metabolismu a u snížené činnosti k jejich drastickému snížení. Chronická únava si proto jistě zaslouží podrobnější vyšetření.

Fotografie: Freepik

Další onemocnění

Díky rozboru krve a moči se můžete dozvědět, že máte nemocné ledviny, zánět v těle, poruchu činnosti jater, autoimunitní onemocnění a mnoho jiných nemocí včetně onkologických diagnóz. Jiná doporučená vyšetření zase mohou přispět k diagnóze onemocnění srdce. Zmiňme ale jednu z těch, o kterých se ve spojitosti s únavou tolik nemluví.

Je to mozková mrtvice. Zvlášť mladší lidé ani nepomyslí na to, že by je mohla postihnout. Výjimkou ale dneska nejsou mezi postiženými ani čtyřicátníci. Podezření by měla vzbudit náhlá a silná malátnost, nesoustředěnost, bledost, svěšený jeden koutek úst, nemožnost předpažit oběma rukama. V tuto chvíli jde o vteřiny. Úspěšnost léčby je přímo úměrná rychlosti, kdy se nemocný dostane do nemocnice.

Zdroj: Healthline