Zákeřný melanom může obrátit život vzhůru nohama. Poznejte jej včas a usnadněte tak léčbu

Melanom patří k nejagresivnějším nádorům. Představuje velmi vážné onkologické onemocnění, které si každoročně vyžádá mnoho obětí, a bohužel i mezi mladší generací. Není výjimečné, že se může objevit i u dětí nebo mladistvých. Postihuje kůži, tedy největší orgán těla, a často nepozorovaně roste a sílí, a je pak obtížné jej odstranit.

Na kůži může vznikat velké množství různých nádorů, ale řada z nich je nezhoubných. K těm patří třeba bazaliom nebo spinaliom. Melanom je však často maligní a může představovat velké nebezpečí. Projevuje se zpočátku pouze nenápadnou skvrnkou, později ale může prorůstat hlouběji a zakládat metastázy v jiných orgánech. Jestliže se však podaří nádor odhalit včas, šance na vyléčení je poměrně vysoká. Proto je extrémně důležitá včasná prevence.

Proč melanom vzniká?

Obecně lze říci, že melanom vzniká kvůli nekontrolovatelnému růstu pigmentových buněk, které se nazývají melanocyty. Na jeho vznik má bezpochyby vliv například záření, a to především složka UVB. Zvláště ohroženou skupinou lidí jsou zejména pacienti s velmi světlou pokožkou, ale také ti, kteří se během dětství opakovaně spálili na slunci. Mezi další rizikové faktory patří:

  • Zvýšený počet znamének
  • Pigmentové skvrny
  • Výskyt melanomu v rodině
  • Návštěvy v soláriích a časté opalování

Jak melanom rozpoznat?

Nejjednodušší je chodit na pravidelné preventivní prohlídky ke kožnímu lékaři, který každé potenciálně nebezpečné znaménko vyšetří a případně odebere vzorek na rozbor. Není výjimečné, že se melanom rozvine z obyčejného znaménka, které máte celý život. Vyplatí se tedy kontrolovat stav těchto skvrn na kůži a registrovat případné změny. Velmi praktický je tzv. ABCDE test, který vám pomůže včas odhalit příznaky melanomu.

  • A = Asymetrie (Asymmetry) – Bezproblémová znamínka bývají symetrická. Jakékoliv rozdíly tedy mohou být podezřelé.
  • B = Ohraničení (Border) – Problém může značit i to, pokud má znaménko nejasné ohraničení, které je případně i trochu zubaté.
  • C = Barevnost (Colour) – Běžná znaménka mívají jen jeden odstín, není obvyklé, aby byla různorodě zbarvená nebo se v nich barvy mísily.
  • D = Průměr (Diameter) – Pozor si dejte na všechna znaménka, jejichž průměr je větší než průměr běžné tužky.
  • E = Vývoj (Evolution) – Problematická znaménka se zvětšují, zmenšují, náhle se objevují apod.

Budete-li si takto svou kůži hlídat, můžete včas odhalit zhoubný nádor a podstoupit úspěšnou léčbu.

Jak probíhá léčba?

Jestliže vám bude diagnostikován zhoubný melanom, je nezbytné započít co nejdříve s léčbou. Základem je chirurgické odstranění zhoubného nádoru. Postižené místo se tedy vyřízne, lékař vyšetří odstraněnou tkáň a následně vyhodnotí další postup.

Čím je nádor tlustší, tím může být prognóza závažnější. Často následuje také odstranění spádové mízní uzliny nebo dalších uzlin v okolí nádoru, které by mohly být zasaženy metastázemi. Dalšími možnostmi je imunoterapie či chemoterapii v závislosti na vážnosti průběhu onemocnění.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]