Proč jíst kyselé zelí?

Kyselé zelí zprostředkuje nejen chuťový zážitek, ale je i velmi zdraví prospěšnou potravinou. Samozřejmě budeme-li se bavit o syrovém a domácím kvašeném zelí, ne tepelně upravovaném ve sklenicích z obchodu.

Zelí se s oblibou konzumuje především na podzim a v zimě. V dnešní době není konzumace této zeleniny již tak v módě, ale v minulosti, pokud chtěl někdo zůstat fit, jedl právě kyselé zelí.

Proč je kyselé zelí tak zdravé?

Bakterie mléčného kvašení vyprodukují látky, jež působí blahodárně na celou řadu tělesných procesů. Kyselé zelí vzniká de facto tak, že mikroorganizmy stráví cukry čerstvého zelí. Mimo cukrů tráví rovněž celulózu a činí tak zeleninu lépe stravitelnou. Během tohoto procesu se mikroorganizmy masově množí, proto je kyselé zelí v neupravené podobě výtečné probiotikum. Chcete-li využít zdravotní benefity kyselého zelí je vhodné konzumovat jej nekonzervované a tepelně nezpracované. Pravidelným zařazováním kyselého zelí do svého jídelníčku pozitivně ovlivníte zdraví. Je to učiněný balzám pro srdce a cévy, trávicí soustavu, imunitní systém.

Vitamín B12

Během fermentace (proces kvašení) vytvářejí mikroorganismy vitamín B12 (kobalamin). Tento vitamín má celou škálu biologických funkcí. Důležitou roli sehrává při krvetvorbě (tvorba červených krvinek) a je nezbytný pro vývoj nervové soustavy v dětském věku. Mimo kyselého zelí se nachází tento vitamín dále v játrech, rybách, sýrech či vejcích.

Pomáhá při ATB kúrách

Během podzimu a zimy se jen málokomu podaří ustát toto období bez užití antibiotik. Chřipky, angíny a nachlazení se týkají většiny lidí. Mnohdy není nutné užívat ATB a nemoc se dá zvládnout. Pokud vám však lékař ATB předepíše, znamená to nejen zvládnutí nemoci, ale i zničení zdraví prospěšných bakterií ve střevech. Po antibiotické léčbě je vždy vhodné napravit střevní mikroflóru. S tím může pomoci právě kyselé zelí a jiné fermentované potraviny – jogurt, kefír, tempeh, kvas apod.

Proč jíst kyselé zelí?

  • Blahodárně ovlivňuje srdce a cévy
  • Snižuje riziko zánětů
  • Balzám pro trávicí systém
  • Doporučuje se po ATB kúrách
  • Posiluje imunitu

Obrázek: pixabay.com