Rozpoznání těchto příznaků onemocnění štítné žlázy je doslova otázkou života a smrti

Fotografie: Depositphotos

Onemocnění štítné žlázy je nepříjemný problém, který se může závažně podepsat na vašem zdraví. Pokud rozpoznáte jeho příznaky, raději se poraďte s lékařem.

Štítná žláza je důležitý orgán, který je zodpovědný za regulaci metabolismu, tělesné teploty a vhodné srdeční frekvence. Proto pokud dojde k jejímu poškození nebo přestane správně fungovat, může to mít závažný dopad na vaše zdraví, a to zejména co se týče jater, ledvin, srdce, a dokonce i mozku. Některé příznaky problému také zůstávají často přehlíženy, a proto byste se měli mít obzvláště na pozoru, říká doktorka Marina Basina.

1) Únava, podrážděnost a bolest svalů

Jestliže štítná žláza nefunguje správně, může se to odrazit především na vaší náladě a hladině energie. Pacienti proto často pociťují podrážděnou a přílišnou únavu, která je někdy paradoxně doprovázena poruchami spánku. Stejně tak se v tomto případě může objevit silná bolest svalů v různých částech těla – to může být mimo jiné důsledkem nádoru, jenž tlačí na tento malinký orgán.

2) Kolísání pulsu a problémy s tělesnou teplotou

V případě problémů se štítnou žlázou se mohou pacienti potýkat také s kolísáním pulsu. Tep totiž může v tomto případě zpomalit až příliš, nebo naopak i vystřelit směrem nahoru. Další častou známkou problémů jsou také změny tělesné teploty – poruchy štítné žlázy totiž ovlivňují tělesnou funkci regulace teploty, což může způsobit, že se člověk v případě problémů s tímto orgánem příliš ochladí, nebo se naopak objeví horečka.

Hashimotova tyreoiditida oslabuje štítnou žlázu. Klíčem je včasná léčba podle míry závažnosti

3) Otok krku

Otok, který se náhle objeví v přední části krku, může naznačovat vážné problémy se štítnou žlázou. Pokud se příznaky zhorší a nechtějí odeznít, navštivte odborníka – v takovém případě se totiž může jednat i o vyvíjející se nádor v těchto místech.

štítná žláza
Fotografie: Freepik

4) Rychlý úbytek nebo nárůst hmotnosti

Jestliže je hladina hormonů štítné žlázy příliš vysoká nebo příliš nízká, může se to odrazit také na vaší hmotnosti – pacienti se často potýkají s náhlým drastickým úbytkem na váze nebo naopak začínají přibírat. Podle odborníků se klidně může stát, že během jednoho měsíce zhubnou až 10 kilogramů.

5) Suchá kůže a lámavé nehty

Suchá, svědivá a šupinatá kůže může být další známkou poruchy štítné žlázy. Obzvláště pozorní byste měli být v případě, že příznak doplňuje časté lámání nehtů nebo jiné výše uvedené symptomy.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]