Sledovat příznaky na jazyku vás ochrání před 8 vážnými nemocemi

Fotografie: Depositphotos

To, jak vypadá váš jazyk, může vypovídat mnohé o vašem celkovém zdraví. Je proto důležité, abyste se v případě jakýchkoliv změn ujistili, že je vše v pořádku.

V medicíně existuje jen velmi málo pravidel, ovšem pokud jde o jazyk, měli byste být obzvláště opatrní. Tento důležitý orgán totiž může často vypovídat o tom, co se děje ve vašem těle a zda je vaše zdraví skutečně v pořádku. Proto pokud rozpoznáte jakékoliv změny, raději se poraďte se svým praktickým lékařem – v některých případech by se mohlo jednat o nebezpečné onemocnění, říká doktorka Alana Biggers.

Zakřivení záhybu na špičce jazyka

Tento příznak signalizuje krční osteochondrózu, ke které s největší pravděpodobností došlo v důsledku sedavého způsobu života, dlouhé práce za počítačem nebo u stolu. Obvykle tímto onemocněním trpí také profesionální řidiči a lidé, kteří tráví hodně času za volantem. Pokud problém trápí i vás, nebo se před ním chcete ochránit, začněte se každý den více hýbat a protahovat – jednoduše si dejte několik dřepů a rotujte hlavu do stran.

Krvácení špičky jazyka

Pokud si všimnete, že vám často krvácí špička jazyka, může se jednat o známku slabé srdeční činnosti, nebo dokonce počátku ischemické choroby srdeční – v takovém případě je důležité se co nejdříve poradit s odborníkem a zahájit léčbu včas, než bude pozdě. Pozor byste si však měli dát také na krvácení po okrajích jazyka, neboť se může jednat o známku onemocnění plicních systémů.

Žlutá barva na jazyku

Další nebezpečný příznak, který byste rozhodně neměli ignorovat, neboť může vypovídat o nebezpečném onemocnění jater, chronické cholecystitidě. Opatrní byste však měli být také v případě, že se na vašem jazyku objeví skvrny – ty zase mohou být důsledkem zahlenění organismu. Tento problém lze ovšem vyřešit poměrně snadno, a to konzumací správných nálevů z bylinek a zdravým jídelníčkem.

Barva moči je zrcadlem lidského zdraví. Neobvyklým vzhledem může odhalit i nádor a infekce

Vypláznutý jazyk
Fotografie: Pixabay

Praskliny na jazyku

Praskliny na jazyku mohou vypovídat o různých onemocněních krve, endokrinního systému a také ledvin. Pokud se tedy u vás objevují často a nic nepomáhá s jejich léčbou, je na čase se nechat rychle vyšetřit. Příznakem poruch v organismu mohou být také snížené chuťové vjemy – pokud přestanete cítit sladkost, kyselost, slanost nebo hořkost, můžete se potýkat s problémy týkajícími se nervového systému.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]